„Vrací se 50. léta. Napřed nám lesy vrátili a teď v nich kácí. Manželka zdědila les po otci a léta trvalo, než nám ho v ´95. roce vrátili. A teď tohle,“ uvedl Deníku Jan Pejsar z Mrákova. Je rozzlobený a zároveň nešťastný z toho, že v jejich lese kdosi porazil šest stromů, které tam rostly odhadem 80 až 100 let.

„Státní lesy tam mají skládku a poráží stromy. Upozorňoval jsem dělníky, že to jsou moje stromy, ale řekli, že je to nezajímá, že mám jít za revírníkem, ale toho jsem nedohonil. Nevím, co mám dělat,“ řekl nám v redakci, zatímco ukazoval na mapách, kde stromy rostly.

„Už několik let také honím to, že původně cesta v lese vedla jinudy, státní lesy si tam udělaly asfaltku, jenže ta nevede podle mapy, nýbrž přes naše pozemky. Byl jsem už před pěti lety na Pozemkovém úřadu za panem Kadlecem, ale zatím se nic nedělo,“ postěžoval si na další trampoty Pejsar s tím, že jeho manželku tyto nepříjemnosti moc trápí, proto vše obíhá sám.

Ve snaze pomoci mu jsme oslovili správce státních lesů.

„Byl jsem se ihned poté, co jste mi volali, přímo na místě podívat. Není pravda, že tam kácíme my, Lesy České republiky. Jediné, co vím, je to, že Pejsarovi byli zjara vyzvaní, aby odstranili stromy s kůrovcem. Na místě jsou nyní naházené napůl odvětvené stromy, ale ty jsme nekáceli. Pan Pejsar si bude muset zjistit, kdo to opravdu udělal, okolo jsou samí soukromníci,“ prohlásil Jaromír Kugel z Lesní správy Domažlice s tím, že v rámci zdraví lesa dělají i u soukromníků monitoring výskytu kůrovce, aby se nepřenesl i na státní porosty.