„Důvodem, proč jsme si takový automobil přáli, byl případ klienta, který byl po amputaci obou dolních končetin. Rodina jej neměla jak přepravovat a museli ho převážet v kufru běžného auta. To mi nepřipadalo nijak důstojné,“ vysvětlila vedoucí pečovatelské služby Lucie Routová, která okamžitě hledala možnost, jak takové situace lépe řešit.

Automobil disponuje vestavěnou rampou. Ta se sklopí a vozíčkáři umožní pohodlný nájezd. Přeprava je důstojnější a pohodlnějšíi pro ostatní klienty. Sedačky uvnitř jsou vysoké a zvýšená je i podlaha, což umožňuje lepší vystupování z vozu oproti klasickému automobilu.

„Je to první takto upravený automobil, který máme. Vlastníme vozový park, ale dosud jsme neměli takto speciálně uzpůsobený vůz,“ pokračovala Routová.

S nákupem pomohla Místní akční skupina Pošumaví. Díky dotačnímu programu a výzvám IROP se podařilo zafinancovat 95 procent nákladů na pořízení vozu, jehož cena se pohybuje kolem 670 tisíc korun.

Vůz využije více než sto klientů pečovatelské služby nejen ve městě Kdyně. „Jezdíme i do domácností a služba se týká i přilehlých obcí Kdyňska. Například Všerub, Chodské Lhoty či Pocinovic,“ zmínila Routová.

Do budoucna má Lucie Routová nápad na zefektivnění pohybu samotných pečovatelek mezi klienty a jednotlivými domácnostmi. „Snažíme se o jejich větší mobilitu. Ráda bych jim časem pořídila elektrokola a ulehčila jim tak cestu po Kdyni, která je členitá,“ prozradila na závěr vedoucí pečovatelské služby.