Na dlouhou a nepochybně kostrbatou cestu shánění informací, které by vnesly světlo do událostí posledních dnů II. světové války v Otově, se vydal Luděk Hruška se svojí manželkou Hanou. V jejich případě se jedná o další dokument z našeho regionu.

Předcházely mu totiž dva filmy, které vznikly v rámci projektů ve spolupráci s Helenou Gruberovou, a to Za ranních červánků aneb Kroje našich předků a Krojovaná kultura Dolního Chodska ve svědectví pamětníků. Manželé také natočili dokument o loňské jubilejní X. výstavě holštýnského skotu v Mrákově. Jak je možné, že se tyto dokumenty neobjevily v distribuci?

„Všechny tři nahrávky nejsou bohužel volně prodejné, jsou uloženy jednak ve Státním filmovém archivu v Praze a pak někde v dalším na Moravě," prozrazuje Hruška.

Jak je vůbec napadlo věnovat se konci II. světové války?

„Původně jsme uvažovali o jiném dokumentu. Měl se týkat pana Kirkhama, amerického letce, který byl sestřelen u Újezda. Při natáčení počítáme s živými scénami, a proto jsme zjišťovali, kde nejblíž mají historické letadlo Thunderbolt. Mají ho v Anglii, takže se počítalo, že k němu seženeme blonďáka podobného tomuto pilotovi a natočíme ho v letadle. Na modelářské výstavě v Plzni jsem se setkal s člověkem, který mi řekl, že v Rakousku mají kopie těchto letadel a náš záměr byl, že by se natočila vzdušná bitva. Ale od Amara Ibrahima z Domažlic jsem se dozvěděl, že stejný záměr má také Česká televize. Proto jsme si s Hankou řekli, že to nemá smysl a rozhodli se pro události v Otově," popisuje Hruška.

„Všeobecně známé je zabití postřekovských mužů nacisty v Otově. Jenže to tehdy nebyli jediní tamní mrtví. Podle některých údajů bylo v Otově zabito dalších 12, některé prameny uvádějí dokonce 17 mužů. A právě to, co se přesně stalo, bychom chtěli zjistit a natočit o nich dokument. Chceme porovnat informace, které vyšly v Německu v roce 1986 v knize Linz im Böhmerwald, s těmi, které získáme od pamětníků. Chceme pouze objektivně zjistit a zdokumentovat to, co se stalo," vysvětluje.

Výzva pamětníkům

Pro připravovaný filmový dokument se v prvé řadě hledají pamětníci zastřelení postřekovských mužů ve dnech 4. a 5. května 1945 v Otově. „Dále hledáme svědky události, ke které došlo u bývalé obecní školy v Otově v květnu 1945, nebo jejich potomky. Mělo tam být zastřeleno 12 civilistů, konkrétně každý pátý muž od 15 let výše. Hledáme pamětníky, ale i fotografie, kroniky, novinové články a vše, co by mohlo mít souvislost. Anonymitu můžeme zaručit," ubezpečuje Hruška s tím, že ti, kteří by chtěli svými zážitky či údaji získanými od rodičů nebo příbuzných přispět, se na něj mohou obrátit prostřednictvím e-mailu videoprovas@centrum.cz, nebo se mu mohou ozvat na telefonní číslo 606 283 267.