V sobotu 7. dubna se uskutečnil již 15. ročník extrémního hasičského závodu v běhu na domažlickou věž, při kterém museli přihlášení hasiči zdolat 196 dřevěných schodů na jeden zátah v plné výstroji.

Před startem musel každý účastník projít určitými náležitostmi. Nejprve ho čekal zápis. Celkem se přihlásila necelá stovka hasičů ze 48 hasičských sborů z celé republiky. "Helmy jsou různé barevné podle toho, z jakého hasičského sboru jsou," sdělil Deníku jeden z hasičů, kteří zařizovali hladký průběhu uvnitř věže. Dále byli rozděleni do dvou kategorií dle věku do třiceti let a nad třicet let, v níž bylo na 28 soutěžících hasičů. Dále museli navštívit zdravotníky pro běžnou kontrolu tlaku či jestli nepožili alkohol. Pak už jen zbývalo vylosovat si pořadové číslo, nasadit si dýchají přístroj s kyslíkem na záda, popadnout hadici a na povel co nejlépe vyběhnout vzhůru k ochozu.

Během oficiálního zahájení soutěže hasiči vzorně nastoupili za účasti starosty města Domažlice Miroslava Macha, kterým všem popřál hodně štěstí a bezpečný běh. Mezi dalšími, kteří přišli hasičům poblahopřát a povzbudit je byl samozřejmě starosta SDH Domažlice Luboš Mleziva, senátor Jan Látka i místostarosta Domažlic Stanislav Antoš.

„Letos poprvé jsou ve věži instalované kamery, aby mohli diváci dole pod věží soutěž pořádně sledovat,“ informoval senátor Jan Látka.

Než vyběhl první závodník, podrobili organizátoři časomíru několika zkouškám. Poté už jen zbývalo osadit zbylou výstroj, vydýchat se a vyrazit kupředu. Ke své vlastní výstroji dostali na záda kyslíkovou bombu a do ruky požární hadici typu „C“. „Dýchák váží kolem 14 kilogramů a hadice zhruba 7 kilogramů,“ sdělil Deníku člen dobrovolných hasičů z obce Volšovy u Sušice.

Nahoře pak čekal zdravotní tým s lékařkou Marií Mrázovou. Soutěžící hlasitě povzbuzovali, aby co nejrychleji zmáčkli červené tlačítko ukončující odpočet časomíry. Poté jim změřili tlak, dali jim napít a jakmile si dostatečně odpočinuli, mohli sejít z věže zpět mezi ostatní.

Že je závod těžká zkouška jejich fyzičky, potvrzují i slova lékařky. „Někteří jsou bílí jak stěna a trvá jim delší dobu, než se vzpamatují. Jiní i zvrací, ale to bylo loni“ zavzpomínala. „Většinou je to až v odpoledních hodinách, když jsou po obědě. Ráno bývají v pohodě. Tak jako tak jsme na to připraveni,“ dodala nakonec.

Extrémní závod skončil v odpoledních hodinách. „V kategorii nad 30 let zvítězil Antonín Rendl ze Sboru dobrovolných hasičů Česká Kubice s časem 79, 436 vteřin, čímž potvrdil svou kondici a zároveň své již dvanácté vítězství. V kategorii do 30 let zvítězil Jiří Hnyk ze sboru dobrovolných hasičů Klenčí pod Čerchovem s časem 73, 844 vteřin,“ ohlásil starosta SDH Domažlice Luboš Mleziva. Všem patří velká gratulace.