Projekt s názvem Obnova Zámeckého parku připravují v Poběžovicích. Díky tomuto projektu, který by měl být hotový do konce ledna, mohou Poběžovičtí následovně požádat o dotaci, která jim umožní pokračovat v obnově Zámeckého parku.

S prvními změnami začali Poběžovičtí v roce 2004 a za dva roky se jim podařilo přeměnit část parku, který byl od roku 1945 prakticky zanedbáván, na místo, které láká k procházkám.
„V první etapě obnovy jsme zlikvidovali vojenské stavby, které parku na kráse opravdu nepřidaly. Bylo nutné pokácet staré stromy a podařilo se nám vystavět nové chodníky,“ uvedl starosta Poběžovic Hynek Říha.

Pokud Poběžovičtí získají dotaci, budou v obnově i nadále pokračovat. V parku přibydou mimo mnoha ostatních změn i nové lavičky kolem původního sportoviště.
„Dnes nedokážu odhadnout cenu další obnovy, ale určitě se bude pohybovat v řádu několika milionů. Chtěli bychom pokračovat ve výstavbě chodníků. Je nutné vykácet nevhodné dřeviny, ošetřit staré a vysadit nové stromy a keře, aby park získal opravdu důstojný ráz a naši občané ho mohli plně využívat,“ pokračuje starosta.

Ačkoliv bude nový projekt dokončen koncem ledna, chtějí Poběžovičtí během zimních měsíců začít s kácením nevhodných dřevin.
Projekt obnovy parku pro město zpracovává želešická firma, která se zabývá zahradní architekturou.

„S firmou máme velmi dobré zkušenosti, neboť na začátku devadesátých let už pro nás dělali prvotní analýzu obnovy parku. Proto jsme se rozhodli využít služeb těchto špičkových odborníků znovu,“ dodal Říha.