Obyvatele už dlouho trápí nepříjemný pohled na hromádky psích výkalů na mnoha místech města, a to včetně průběžně zkrášlovaného par­ku.

„Je to pěkně nechutné a od lidí nezodpovědné,“ sdělila svůj názor Deníku Jana Lidecká z Poběžovic. „Zvláště v parku, kam určitě chodí hodně pejskařů na procházky. Vždyť si tam hrají i maminky s dětmi,“ dodala.

Poběžovický park byl desítky let zanedbáván a od roku 2004 vynaložilo město nemalé úsilí, aby park přeměnilo v příjemné a klidné místo pro své občany.

„Park se pěkně upravil, hodně se do něj investovalo a plánujeme v tom pokračovat. Chceme ale trávníky, po kterých by mohly běhat děti a na které by si lidé mohli v létě sednout,“ uvedl starosta Poběžovic Hynek Říha.

Město vyšlo majitelům čtyřnohých miláčků vstříc a do parku umístilo i odpadkové koše s pytlíky. „Nikdo je snad ani nepoužívá,“ stěžuje si starosta.

V současné době proto město připravuje obecně závaznou vyhlášku, kterou chce dlouhodobý problém konečně vyřešit. Lidé budou povinni na území obce mít psa na vodítku a řádně po něm uklízet. V opačném případě jim hrozí finanční postih.

„Přímo na místě bychom mohli vybrat pokutu řádově mezi pěti sty až jedním tisícem korun,“ uvedl vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Poběžovicích Jiřího Holeček.

S jiným psím problémem už Poběžovickým kdysi vyhláška pomohla.

„Volné a nehlídané pobíhání psů bez košíku u nás byl dříve problém, teď už není. Uvedli jsme v platnost vyhlášku o zákazu volného pobíhání psů. Stačily dva, tři exemplární příklady a lidé si už dávají větší pozor,“ tvrdí starosta.

Vyhláška podle starosty Říhy problém zcela nevyřeší, ale bude sloužit především jako nástroj na ty, kteří situaci odmítají pochopit.

„Lidé si musí uvědomit, že město patří i jim a musí se ke svému okolí umět chovat. Nebo to může dopadnout tak, že prostě zvýšíme poplatky za psy natolik, že si lidé rozmyslí, jestli chtějí mít psa. Pokud ano, musí se o něj taky umět postarat,“ zakončil starosta.

Vyhlášku by uvítala i Jana Lidecká.

„Alespoň si lidi uvědomí, že za nepořádnost mohou být i potrestání a začnou se chovat lépe,“ doufá Lidecká.