„Jedná se o parašutistickou soutěž v přesnosti přistání jednotlivců a družstev, která svojí tradicí zasahuje až do sedmdesátých let minulého století. Soutěž v té době začal pořádat Aeroklub Staňkov, přesněji místní paraodbor,“ vysvětlil Deníku předseda Aeroklubu Staňkov Lubomír Oulík.

Jenže když parašutisté ukončili ve Staňkově svou činnost, nastala v pořádání soutěže velká prodleva. Na téměř zapomenutou tradici však v roce 2010 navázal Aeroklub Plzeň Bory a byl tak díky nim uspořádán 9. ročník soutěže. Další soutěž se společnými silami podařilo Aeroklubům uspořádat po pětileté pauze a letos v roce 2018 se tak mohou návštěvníci těšit na 13. ročník.

Houslistka Kateřina Švecová z Tlumačova vyhrála v N. Jičíně.
Houslistka Kateřina Švecová z Tlumačova vyhrála v Novém Jičíně

Soutěž Chodský Čakan má celorepublikové i zahraniční ohlasy. „Zúčastní se závodníci nejen z celé republiky, ale opět se dostaví i zájemci z Německa a Rakouska,“ pokračoval Oulík. „Soutěž je vzhledem ke svému umístění určena nejen zkušeným a ostříleným parašutistům, ale také zejména začínajícím vyznavačům této „královské“ disciplíny.“

Přesnost přistání je totiž jedna z nejstarších parašutistických disciplín. Předseda klubu Oulík i vysvětlil, co soutěžící čeká. „Parašutisté vyskakují z letadla ve výšce nejčastěji kolem 1000 metrů nad terénem ve čtyřčlenných družstvech. Vrchlíky padáků otevírají postupně, aby si už v této fázi mohli připravit pořadí pro přistání v intervalech po deseti vteřinách. Cílem je prvním dotekem parašutisty se zemí „trefit“ tzv. „nulu“. To je bod o průměru 2 centimetry. Popřípadě by se měl tomuto bodu maximálně přiblížit. Měření doskoku je prováděno elektronicky do 16 centimetrů, ve větší vzdálenosti do 100 centimetrů se pak měření provádí ručně.“

Pro diváky je to atraktivní podívaná, jelikož mohou sledovat přistání z bezprostřední blízkosti spolu s kulisou letištního dění.

Ilustrační foto.
Zloděj ukradl z domu v Koutě na Šumavě 155 tisíc