Chodský Čakan je parašutistickou soutěží v přesnosti přistání jednotlivců a družstev, svojí tradicí zasahuje do sedmdesátých let, kdy ji počal pořádat Aeroklub Staňkov, přesněji místní paraodbor.

Po ukončení činnosti parašutistů ve Staňkově nastala dlouhá pomlka i v pořádání této, mezi parašutisty velmi populární soutěže. V roce 2010 Aeroklub Plzeň Bory navázal na již skoro zapomenutou tradici a byl uspořádán IX. ročník této soutěže. Po pěti letech přichází na řadu ročník desátý.

Přesnost přistání je snad nejstarší parašutistickou disciplínou. Parašutisté vyskakují z letadla ve výšce nejčastěji 1000 metrů nad terénem ve čtyřčlenných družstvech. Vrchlíky svých padáků otevírají odstupňovaně tak, aby si již v této fázi připravili pořadí pro přistání v intervalech cca 10 s. Cílem pak je prvním dotekem parašutisty se zemí trefit takzvanou „nulu", to jest bod o průměru 2 cm nebo se tomuto cíli maximálně přiblížit. Měření je prováděno do vzdálenosti 16 cm elektronicky, ve větší vzdálenosti (maximálně však do 100 cm) pak ručně.

Tato disciplína je pro diváky velmi přitažlivá, neboť mohou sledovat přistání soutěžících z bezprostřední vzdálenosti spolu s kulisou letištního dění, výskoku parašutistů, otevírání barevně pestrých padáků, apod. Pestrost barev na obloze obdivují většinou nejmladší příznivci tohoto sportu.

Rádi bychom za Aeroklub Staňkov a Aeroklub Plzeň-Bory pozvali širší veřejnost na staňkovské letiště a představili něco ne úplně tradičního z letecké tematiky a navázali tak na úspěšnou tradici předchozích let.

Začátek je plánován na sobotu 18. dubna v 10 hodin.

Neváhejte a přijďte se podívat na odvážné ženy a muže, kteří se nebojí seskočit z několika set metrové výšky, otevřít padák a doskočit přesně na deseticentimetrový cíl.

Lubomír Oulík, Aeroklub Staňkov
Jan Bečka Aeroklub Plzeň Bory