Už několik dní panující tropické teploty mohou být velice nebezpečné zvláště pro starší lidi, kardiaky či pro těžce pracující.

„V těchto teplotách je nutné dodržovat pitný režim. Děti do sedmi let by měly vypít jeden a půl až dva litry tekutin, jako je voda, ovocné šťávy nebo chlazené čaje, starší děti a dospělí o litr více. Pokud je to možné, vyhýbejte se velké fyzické zátěži, pobytu na přímém slunci. Velký pozor je třeba dávat na alkohol,“ říká lékařka Radmila Pflugová–Růžičková s tím, že co se týká kardiaků, v těchto vysokých teplotách klesá tlak, čímž dochází ke kolapsu.

Pokud by hlavně kardiak nedodržoval pitný režim a pobýval dlouho na přímém slunci, může mu hrozit i smrt. Pozor si však musí dávat i zdravý člověk.

„Pokud by došlo ke kolapsu, je nutné zavolat lékaře. Do jeho příjezdu necháme nemocného vleže, zvedneme mu nohy do vyšší polohy a chladíme ho utíráním obličeje. Při zástavě srdce je nutná resuscitace,“ pokračuje Růžičková.

Velice vhodné je v těchto parnech koupání.
„Koupání nejlépe zchladí organismus. Nesmíme se však do vody vrhat bezhlavě, ale pozvolna, aby se organismus pomalu ochlazoval,“ radí lékařka.

V ordinacích lékařů a v nemocnicích přibývají i pacienti poštípaní od včel a vos. Zvláště vosám se v těchto dnech velice daří a stále jich přibývá.


„V těchto dnech máme zvýšený příjem pacientů poštípaných od včel a vos. Alergické reakce souvisí s počasím. Zatímco alergici musí vyhledat lékařskou pomoc, u ostatních je v případě štípnutí důležité nepanikařit, místo štípnutí chladit a je možné aplikovat i lokální masti, jako je například Fenistil, který je volně dostupný v lékárnách,“ říká zástupce přednosty interního oddělení Domažlické nemocnice David Gerber.

Lékaři radí:

– omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci
– nenechávat děti ani zvířata na přímém slunci, zejména v autech
– dodržovat pitný režim, děti do sedmi let jeden a půl až dva litry tekutin, jako je voda, ovocné šťávy nebo chlazené čaje, starší děti a dospělí o litr více. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje a alkohol.
– při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky jako jsou krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy.
– po štípnutí včelou nebo vosou nepanikařit, postižené místo chladit a potírat mastí Fenistil
– po štípnutí do krku ihned vyhledat lékaře
– největší otoky se dostaví až třetí den po štípnutí