VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pane generále, nezvažujete odlet z funkce?

KLENČÍ POD ČERCHOVEM - Reportáž o armádní letecké záchranné službě odvysílaná v hlavní zpravodajské relaci České televize 27. ledna 2009 a hlavně slova velitele našeho letectva mě přiměly k zamyšlení o podstatě existence české armády

27.1.2009
SDÍLEJ:

KAREL SMUTNÝ. Nejen starosta Klenčí, ale také autor tohoto zamyšlení.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Vždy jsem si po přečtení platných zákonů – např. 219/1999 Sb. naivně myslel, že naše armáda byla zřízena pro potřeby republiky a službu jejím občanům. Ó, jak hluboce se mýlím.

Dle pana generála je její prioritou služba cizím státům, cizím občanům, cizím zájmům, vyjma kapsy účastníků zahraničních misí. Zákon 219/1999 Sb. v platném znění sice hovoří trochu jinak, to ale panu generálovi nevadí. Asi si ho pro spoustu práce se zajištěním služeb cizím zájemcům nestačil přečíst, hlavně § 14 odstavec e).

Naše ctěná armáda disponuje cca 25 000 muži ve zbrani (dvě divize na mírových stavech).
K tomuto ohromnému množství vojska potřebuje armáda 49 generálů – jeden generál na 510 mužů, okolo 700 plukovníků a podplukovníků. Podtrženo a sečteno: jeden plukovník na 36 mužů.

Generál tak velí třem neúplným rotám a plukovník posílenému družstvu. Špička. A tohle vše platíme my daňoví poplatníci. Je zajímavé, že se nezamyslí a hlavně nepočítají také odpovědní politici.

Rekonstrukce kasáren v pověstných Janovicích nad Úhlavou nás stála 700 milionů, aby byly jako nepotřebné opuštěny. Pořízení střeleckého systému do tanků, které nemáme, přišly na 2 miliardy. Padáky, které zabíjejí, stály 560 milionů.

Generálové nezbytně potřebovali 72 lehkých bitevníků, z kterých létá 26, pak ještě 200 obrňáků, kterých nakonec potřebujeme polovinu.

Pravda, každé čtyři roky přijdou s novou koncepcí. Jak záslužné! Promiňte, zapomněl jsem na letenskou přehlídku za 1,5 milionu, kde jely jedinné dva naše tanky schopné pohybu. No jo, ale tam vlastně pochodovalo víc hasičů a policajtů než vojáků. Asi byli zaneprázněni v zahraničí.

Jen na okraj - nová tělocvična pro školu přijde bratru na 30 milionů, školní hřiště na 20, nová nemocnice na miliardu, čistička odpadních vod pro obec na 20 milionů atd. Kolik jich mohlo být?

Jediné, co opravdu vždy bezpečně funguje, vlastně fungovalo, je letecká záchranná služba, zajišťovaná špičkovými, perfektně vycvičenými piloty. Je bezvadně sehraná s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému.

Kde jsou záchranné prapory, které se osvědčily při povodních a jiných pohromách? Jsou zrušené, neboť přece nejsou prioritou našich generálů, vždyť sloužily jen našim občanům.

Ale k meritu věci. Zdá se mi, že slova pana generála jsou v přímém rozporu s platnými zákony. A kdo koná v rozporu se zákonem, by neměl být na tak exponovaném postu, jako je velitel letectva.

Jako velký příznivec všeho co létá, se ptám:„Pane generále nezvažujete odlet z funkce a rezignaci?“

Nebylo by pro naši republiku užitečnější rozpustit pár desítek generálů a plukovníků, než záchranářské prapory a leteckou záchranku? Možná, že by nám zbyly finance na jejich fungování, modernizaci a výcvik. Možná i na žold v dolarech.

Karel Smutný, starosta
Městyse Klenčí pod Čerchovem

27.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Učitelka Lenka Ledvinová blahopřeje Nikole Hejhalové k vítězství ve středoškolské kategorii.

Při soutěži němčinářů klesá počet soutěžících i porotců

Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Běžci z Domažlicka vyběhli na Komošín

Dolany – Běžecký nadšenec Karel Voráček z Dolan u Klatov se rozhodl zpestřit zimní přestávku milovníkům pohybu v přírodě novým běžeckým miniseriálem. V neděli se tak v rámci Zimní běžecké ligy v Dolanech uskutečnil 2. ročník Běhu na Komošín, který si nenechala ujít sedmička zástupců z Domažlicka.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO: Policie zadržela na D5 dva kamiony převážející běžence

Plzeňský kraj - S řidiči a jejich spolujezdci je nyní vedeno trestní řízení.

Halina Pawlovská bavila domažlické publikum

Domažlice - Populární publicistka, scénáristka a moderátorka Halina Pawlovská bavila ve čtvrtek večer publikum v zaplněném velkém sále domažlického MKS.

Basketbalisté míří do Klatov

Klatovy – Zatímco A – tým domažlických basketbalistů po neúspěšném tažení během minulého víkendu na sever, kde podlehl Ústí nad Labem i Litoměřícím, zápasově pauzíruje, ostatní domažlická družstva čekají dnes zápasy v Klatovech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT