Palírny mají v těchto dnech na pilno, zájem o slivovice, třešňovice, hruškovice a další voňavé pálenky je na Chodsku velký.

„Sezonu pálení jsme zahájili před měsícem a budeme pokračovat až do dubna,“ uvedli manželé Císlerovi, kteří provozují Pálenici ve Starém Klíčově už šestým rokem. „Ovoce budeme přijímat až do konce roku, letos to asi budou hlavně švestky a jablíčka, ale už jsme vyzkoušeli i letní jablka a žitnavky, tak uvidíme, co z nich bude.“

Každá rodina – tedy pěstitel a osoby, které s ním žijí ve společné domácnosti – si může vypálit maximálně 30 litrů absolutního lihu. Zákon o lihu je v tomto ohledu přísný a pěstitelé i provozovatelé pálenic musí dodržovat velmi striktní pravidla. „Každý, kdo si k nám přiveze ovoce na vypálení, se musí prokázat občanským průkazem a navíc musí také znát katastrální území nebo mít popřípadě číslo listu vlastnictví pozemku, ze kterého ovoce pochází,“ vysvětlil Vladimír Císler a dodal, že zákazníci vyplní objednávku, která se musí pro celní úřad archivovat deset let. „Za porušení zákona jsou peněžité pokuty!“

Destilát připraví v pálenici silný tak, jak si zákazník přeje. „50% je ale minimum,“ prozradil Císler s tím, že například z 80 kilogramů švestek se dá připravit osm až devět litrů 50% pálenky.

„Jezdím do Klíčova pálit každý rok,“ řekl Václav Hofmann z Koryt. „Vloni jsem si nechal vypálit jablka a hrušky. Pálenka z nich byla dobrá, všechna zmizela.“

A jak se ovoce změní v tekutý lék?

„Ovoce přímo před očima pěstitele nadrtíme, pomačkáme a naložíme do kvasného sudu. Každý má ten svůj, protože každé ovoce je jiné a mívá jinou výtěžnost destilátu. Mělo by být vyzrálé, raději až přezrálé, ale v žádném případě nahnilé,“ řekl Císler a dodal, že po zkvašení, které trvá různě dlouho, přichází proces pálení.

„Slivovice je pro zdraví člověka prospěšná. Samozřejmě v přiměřeném množství. Stopečka ráno na lačno je účinná desinfekce organismu,“ poznamenal Císler.

Více o pálení ovoce i staroklíčovské Pálenici najdete na www.palenicecisler.wz.cz.

PÁLENKA:

√ Pálenka se dá připravit z každého ovoce, které pěstitel vypěstuje na zahrádce, tedy z třešní, višní, broskví, hrušek, meruněk, blum, ringlí, mirabelek, jablek, švestek, jeřábu i hroznového vína.


√ Pěstitelé si mohou vybrat, zda si doma předem připraví kvas nebo do palírny přivezou jednoduše rovnou ovoce.