Ve staroklíčovské Pálenici už zahájili sezonu. Vladimír Císler tu zájemcům zpracovává téměř všechny druhy tuzemského ovoce. Do Pálenice mohou lidé buď přivézt nasbírané ovoce, nebo už vlastní hotový kvas.

„Ten se připraví tak, že naplníte během tří dnů sud tak do tří čtvrtin rozmělněným ovocem a necháte je kvasit. Švestky se rozmačkávají, jablka a hrušky, ty raději bez stopek, drtí. Vytvoří se taková kaše. Jde hlavně o to, aby ze sudu unikl vzduch. Kdyby uvnitř zůstaly vzduchové bubliny, mohl by kvas začít plesnivět,“ vysvětlil Císler.

Kvasná nádoba by měla stát na dřevě, aby nedocházelo k ochlazování. „Ideální teplota na kvašení je 15 až 18 °C. Kvas je první týden bouřlivější a nakyne jako těsto, proto nesmí být sud plný. Po osmi týdnech kvas zkontrolujeme a necháme dokvasit. Je dobré už si zajistit termín pálení,“ poradil Císler a dodal: „Hotový kvas se pozná tak, že když zapálíte sirku, tak nad ním hoří. Pokud by zhasla, ještě probíhá kvašení.“ Hrušky kvasí osm až deset týdnů, jablka dvanáct až šestnáct týdnů a švestky minimálně šestnáct týdnů.

„Někteří zákazníci pálí švestky až na začátku další sezony, jelikož sklízí na konci listopadu a nechávají je pak při stálé teplotě kvasit až do dubna nebo i srpna,“ prozradil s tím, že do kvasu se nemá přidávat cukr. Podle zákona si mohou občané České republiky vypálit z ovoce, které si sami vypěstovali, 30 litrů 100% alkoholu na jednu domácnost. „Cena 50% destilátu u nás vyjde zákazníka na 125 až 142 korun. Pálíme z třešní, mirabelek, švestek, jablek, hrušek, malin, jahod, rybízů, moštů i vín.

V malém množství je pálenice opravdu lék. Ráno a večer si dáte po jedné ´malé´ a za rok zjistíte, že je to šestatřicet litrů, a to se nikdo neopil, pouze jeden člověk ochutnával,“ smál se majitel Pálenice. Jen z kvalitního ovoce se ovšem dá vyrobit kvalitní pálenice. „Nemůžeme sebrat všechno, co ze stromu spadne. Ovoce musí být dobré, vzbuzovat chuť se do něj zakousnout,“ poznamenal Císler a dodal, že další potřebné informace najdou zájemci na www.palenicecisler.wz.cz.