„Brambory nestojí za nic, mrkev  a petržel skoro nevzešla a rajčata nedozrávají. Na stromě mám pět jablek. Letos je to hrozné. Zalévám, co to dá, ale nic neroste,“ běduje nad svou zahrádkou Petr  Lebej z Domažlic.

Podle odborníků bude letos  úroda na zahrádkách opravdu bídná. Za všechno mohou nepříznivé klimatické podmínky, které se podepsaly jak na ovoci a zelenině, tak květinách.

„S úrodou to letos skutečně  nevypadá dobře. Bohužel letošní výkyvy počasí, které nedělají dobře lidem, neudělaly dobře ani stromům a ostatním rostlinám. Na jaře bylo na stromech spousta jablek i hrušek. V červnu začalo pršet, bylo chladno a pak nastala vedra. Stromy se snažily přežít a plody shodily. Dnes už můžu říci, že úroda jablek a hrušek bude oproti loňskému roku sotva čtvrtinová,“ říká okresní předseda zahrádkářů Alexandr Kubáček.

Bída bude i o zeleninu a brambory. „Cibule ještě nedorostla a už začíná hnít, brambory jsou drobné. Nebojím se říci, že o ně bude bída a budou drahé. Dozrávání je o 14 dní opožděné. Musíme věřit, že se počasí ustálí a co na zahrádkách zbylo, zdárně dozraje,“ pokračuje Kubáček.

Zatímco na jabloních a hrušních zůstalo jen pár plodů, velmi se daří meruňkám a broskvím.
Pan Václav Němec z Domažlic nepamatuje takovou úrodu.
„Meruňku jsem vysadil před osmi lety. Za tu dobu ještě nikdy nerodila tak,jako letos. Vloni jsem například sebral jenom deset plodů a letos jich je na stromě dobrý metrák. Nevím, co s tím budu dělat. Plno jsem jich rozdal, zavařujeme a sušíme,“ říká Němec s tím, že i švestek se mu letos urodilo dostatek.

Počasí, jež nepřeje plodinám, ale nahrává plžům, kteří zlikvidují i to, co se zahrádkářům podařilo ochránit před deštěm a vedrem.

„Co nezničilo počasí, sežrali plži. Zničili mi zeleninu i kytky. Denně jich seberu kolem stovky a druhý den jsou tu zas. Už jsem nemilosrdná. Zabíjím je klackem, na jehož konci je hřebík. Jak plže najdu, propíchnu ho. Pak je všechny odnesu daleko od zahrady,“ popisuje svůj boj se škůdci paní Jana. 

A jak se dá se slimáky bojovat?

„Mám vyzkoušený prostředek, který je sice drahý, ale pomáhá. Jmenuje se Ferrmol a neškodí plodům ani domácím zvířatům, pokud by ho náhodou sežrala. Na záhonku slimáky opravdu zlikviduje. Jsou ale i na trávnících a klidně si zas přelezou do záhonku.  Použít tento prostředek i na trávník si může dovolit jen velmi zámožný člověk, takže ostatním nezbude nic jiného než je vysbírat. Ještě jedna dobrá rada  existuje. Slimáci jsou vlastně kanibalové. Pokud mrtvé vysypete  do bezpečné vzdálenosti od zahrádky, velká většina živých si je najde a zahrádka je alespoň na chvíli v bezpečí,“ dodává Kubáček.