Počátkem května před dvaašedesáti lety skončila jedno z nejstrašnějších období v historii lidstva. Druhou světovou válku ukončil na Domažlicku příjezd americké armády.

Tyto okamžiky si o víkendu připomněla řada obcí na Domažlicku.
Ve Kdyni spojili oslavu výročí, které zde připadá na 4. května, s otevřením Muzea příhraničí. Toho se zúčastnila řada osobností, včetně ministra Jiřího Pospíšila. Od 11 hodin hrála na kdyňském náměstí dechovka a květinové věnce položili při vzpomínkovém aktu zástupci města za účasti hostů z amerického velvyslanectví.

V Horšovském Týně položili květiny u pamětní desky na radnici a těšili se na příjezd kolony historických vojenských vozidel. „No, byla jsem trochu zklamaná. Mělo jich přijet čtyřicet, ale bylo jich tu jen pár, navíc se zdrželi krátce a odjeli,“ uvedla Alena Schröpferová. Historická vozidla se poté vydala do Staňkova.

Na klenečském hřbitově se v pátek sešli členové Klubu českého pohraničí Klenčí pod Čerchovem a Postřekov, kteří zde uspořádali pietní akt u hrobu těch, kteří padli v boji proti nacismu.

Oslavy osvobození probíhaly v Domažlicích také už v pátek za účasti válečných veteránů. Na náměstí se představily dechové i pěvecké soubory.
Pietní akt pak probíhal také na domažlickém hřbitově u hrobů a pomníků sovětských a československých občanů. O jeho realizaci se postarali členové Klubu českého pohraničí, Komunistické strany Čech a Moravy a Levicového klubu žen.