Poslední týdny v roce jsou obdobím, kdy se lidé více zajímají o osudy zvířat v přírodě a více času tráví i se svými domácími mazlíčky.

Příjemnou zprávou je, že útulek na Valše, který poskytuje zázemí pro zaběhlé psy v Domažlicích, se nyní nemusí starat o žádného svěřence bez páníčka.

V listopadu zatím poslední obyvatelka, kříženka irského teriéra, díky laskavosti nových páníčků našla nové zázemí a rodinu v domku se zahradou v Domažlicích.

Konec roku znamená i jistou zatěžkávací zkoušku pro doma chovaná zvířata, zejména psy. Prakticky období, kdy je může stresovat nadměrný hluk, začíná už dnes, 5. prosince v podvečer, kdy chodí Mikuláši s čerty.

„Hlavní zásadou je nechodit se psy ven v době, kdy je velký hluk, ať už při mikulášské nadílce, nebo i později kolem Vánoc a Silvestra. Vůbec nejlepší je vzít psa, pokud je mírný, dovnitř domů, aby se nebál rachotu z různých dělbuchů a ohňostrojů,“ uvedl na dotaz Deníku veterinární lékař Josef Vítek z Pasečnice.

Pokud lidé nemají možnost na přechodnou domu umístit psa v bytě, existuje další, která obnáší podání medikamentů.

„Je možnost psy uměle utlumit. Dříve se podávaly různé tablety a pasty, ale někteří psi je hůře snášeli. Spektrum těchto zklidňujících přípravků se už dnes rozšířilo, takže psům mohou podávat homeopatika, která lze dle potřeby aplikovat více dní za sebou, třeba i pět, což je obrovská výhoda.

Jejich vliv na organismus zvířete není tak velký, jako tomu bývalo při podávání různých sedativ v minulosti. Pes po jejich pozření není uspaný, pouze je klidnější,“ podotkl veterinář.

Zajímalo nás, čeho se při jejich krmení vyvarovat v době Vánoc, kdy si sami více než jindy v roce dopřáváme.

„ Psi jsou velmi citliví na věci s lepkem, který obsahuje například mouka. Pokud zbaští nějaké vánoční cukroví, je v něm nejen zmíněný lepek, ale může obsahovat také různá umělá sladidla, rozinky či čokoládu.

Tyto věci, ani například běžné buchty a moučníky, by psi vůbec neměli dostat. Nevhodné potraviny dokáží u psa vyvolat otravy a šoky, konkrétně se mohou přiotrávit a zkolabovat.

Při delším podávání nevhodné stravy trpí zejména ledviny.

To, že by v jejich potravě nemělo být koření a sůl, už je všeobecně známé. Pokud tedy mají lidé svého psa opravdu rádi, nabídnou mu pouze pamlsky, které jsou určené výhradně pro psy,“ vysvětlil doktor Vítek s tím, že stejné zákonitosti se týkají i chovatelů koček a že na trhu je dnes velký výběr pamlsků pro oba zmiňované druhy zvířat.

Předvánoční atmosféra se nevyhýbá ani útulku pro staré a týrané koně S.O.S. Život pro koně v Mířkově. Letos tam před Vánoci zamíří děti z několika základních a mateřských škol z Plzně na akci nazvanou Řehtání na Ježíška.

„Děti přijedou a ozdobí náš vánočního stromeček dobrotami pro koníky a další útulková zvířátka – tvrdým pečivem, mrkvemi, jablky. Koníci sice Vánoce jako takové samozřejmě moc nevnímají, ale různé předvánoční návštěvy, které jim přinášejí dobroty, bedlivě vyhlížejí,“ popisuje vedoucí útulku Blanka Schröpferová. „A děti mají vždy radost, když se mohou vyfotit s ozdobeným stromečkem a ovečkou Amálkou,“ dodává.