Symbolické uzavření části hranice České republiky s Německem, které nazývá ´potenciálním Chálífátem Deutschland´, plánuje na nadcházející víkend politická strana Národní demokracie na přechodu Rybník -Stadlern v místech bývalé zaniklé obce Švarcava.

„Vlastním nákladem a přímo na státní hranici postavíme první segment ochranného plotu opatřeného ostnatým drátem. Znovu tak upozorníme na impotentní politiku vlády ve věci vetřelecké krize a zdůrazníme jediné praktické a funkční řešení nekontrolovatelně se prohlubující krize. Tím je okamžité uzavření hranice České republiky za použití všech dostupných prostředků a její aktivní ochrana silovými složkami státu," plánuje Národní demokracie. Stavba plotu má podle propozic Operace Rosa vypuknout v sobotu v 11 hodin.

Vybrané místo se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český les, kde platí přísnější pravidla pro hromadné akce.

„V ochranných podmínkách CHKO je stanoveno, že veškeré hromadné, sportovní a podobné akce jsou vázány na náš souhlas. Zmíněná akce jednoznačně splňuje kritéria hromadné akce a nebyl k ní z naší strany vydán souhlas. Pokud by se skutečně konala, tak se pořadatel dopouští správního deliktu v případě právnické osoby, za který hrozí finanční postih," uvedl Tomáš Peckert, vedoucí přimdského pracoviště Správy CHKO Český les.

„Potencionální ohrožení přírody nepředpokládáme. Žádné opatření nepřipravujeme, situaci ale budeme monitorovat," dodal Peckert.

Národní demokracie v propozicích příznivcům doporučuje možnost přenocovat o víkendu pod širákem nebo ve vlastním stanu.
„V zákoně je dáno, že na území CHKO je zakázáno tábořit a rozdělávat oheň," připomněl vedoucí Peckert.

„Držíme se toho výkladu, že pokud jde o klasické jednorázové přespání pod širákem jednotlivců nebo menší skupinky bez rozdělávání ohně, nejde o táboření. Pokud by to bylo spojeno s delším setrváváním na místě, s rozděláváním ohně nebo by to bylo většího rozsahu, jde o táboření a tato činnost je ze zákona zakázána," vysvětlil Tomáš Peckert.

„O připravované akci samozřejmě víme. V současné době sbíráme podrobné informace, na jejichž základě rozhodneme o dalším postupu," shrnula policejní mluvčí Dagmar Brožová.