Šestapadesátiletá Jana Terelová z Domažlic bere nejen účast při volbách, ale i ve volební komisi jako svoji občanskou povinnost.
„Do volební komise jsem se nechala nominovat hlavně proto, abych mohla dohlížet na regulérní průběh voleb," vysvětluje důvod svého počínání Jana Terelová.
Za dobu svého ´účinkování´ při volbách už má jistě zmapované, které z voleb jsou nejnavštěvovanější.
„Určitě nejnavštěvovanější jsou volby komunální, do obecních a městských zastupitelstev, na třetí místo bych co se týče zájmu voličů zařadila volby parlamentní a senátní. Pokud se volí prezident nebo Evropský parlament, je zájem voličů menší," popisuje své letité zkušenosti.
V posledních letech ji můžete potkat při volbách ve volební místnosti, která se nachází v Městské knihovně B. Němcové v Domažlicích. Má z voleb nějaké nevšední zážitky?
„Nic výjimečného nebo tragického jsem naštěstí jako členka volební komise nezažila. Legrační je, když přijdou volit rodiče a mají s sebou malé děti. Je zajímavé pozorovat, jak jdou děti s rodiči důstojně vhodit obálku do volební urny. To se mi vždy moc líbí, neboť dětičky se tváří velice důležitě," vypráví.
Za dobu svého působení ve volebních komisích už ví, že voliči přicházejí nejen před otevřením volební místnosti, ale často takzvaně v hodině dvanácté.
„Lidé chodí i těsně před ukončením voleb. Několikrát se stalo, že ve chvíli, když šla předsedkyně volební komise zamykat dveře při konci voleb, ještě voliči přišli. Zavřeno dosud nebylo, takže jsme je nechali odvolit. Na druhé straně se stává, že lidé čekají před volební místnosti hodnou chvíli před jejím otevřením. Už se nemohou dočkat. Většinou jsou to voliči střední generace," popisuje.
Dva dny sezení u voleb musí být hodně náročné a nezáživné, zvláště tehdy, kdy se jedná o volby nepříliš vyhledávané občany. Nenudí se volební komise v době, kdy k volbám lidé nepřicházejí?
„Mám štěstí, že jsem opakovaně ve volební komisi s panem Eretem, který zná spoustu vtipů. Doslova nás jimi zahrnuje ve volných chvílích, kdy je ve volební místnosti přítomná jen komise. Pokud voliči nepřicházejí, bavíme se v takovém případě o všem a řekla bych, že se vůbec se nenudíme," prozrazuje Terelová.
K dobru pak přidává zajímavost z podzimních voleb.
„Na podzim nám chodil pan Eret do klášterní zahrady pro ořechy. Je to milé a zároveň úsměvné. Je moc dobře, že ve volební komisi máme člověka, který dokáže sezení u voleb zpestřit," kvituje.
Navzdory tomu, že členy volebních komisí delegují různé strany a volební uskupení, ještě mezi nimi nezažila nevraživost.
„Doposud se ve volebních komisích, jejichž jsem byla členkou, sešla dobrá parta, řekla bych, že je v posledních letech celkem stabilní. A ačkoliv jsme tam každý za jinou stranu, dobře si rozumíme," konstatuje s tím, že na volby dohlíží za ČSSD.
To, že bezezbytku využívá možnosti, které volby každému plnoletému občanovi České republiky skýtají, je zřejmé. Domnívá se také, že by k volbám mělo chodit více lidí. Proč?
„Myslím si, že současná politická situace u nás je tristní. Lidé, kteří nechodí k volbám, nahrávají tomu, že není šance něco změnit. Já osobně bych apelovala na lidi, aby využívali své volební právo a k volbám chodili, protože jedině tak se můžeme dopídit toho, že se v naší republice podaří provést změny, jež povedou k lepšímu," vysvětluje důvody.
Je u nás poměrně hodně lidí, kteří k volbám nechodí, dost často pak probírají situaci v zemi a kritizují – jak je u nás v Česku známé – zejména u piva…
„Řekla bych, že jsou to tací, kteří si myslí, že pokud nic nedělají, nic nezkazí. Ti mi ´pijou krev´ ze všeho nejvíc. Nadávat a kritizovat umí každý! Ale udělat něco pro to, aby se u nás odstranily věci, jež se lidem nelíbí, a něco se skutečně změnilo…," myslí si o zmíněných nevoličích Terelová.