Nejprve krávy čekalo mytí, aby mohly posléze přejít k samotnému procesu zkrášlování. Petr Zajíček z firmy, která se této přípravě věnuje, popsal, čím vším musel skot projít. „Celý minulý týden se krávy holily na farmách. V den výstavy se holí pouze hřbet. Srst se na něm natuží, vyčeše a doholí do roviny. Dále se dočišťují místa na hlavě nebo vemenu. Pak se použije bílá nebo černá barva určená pro zvířata, aby se zakryly různé odřeniny. Upraví se ocas, umyje a vyčeše, a na závěr se přetře srst, aby se leskla.“ S přípravou krav vypomáhaly například i studentky SOŠ a SOU Horšovský Týn. „Pomáháme s jejich čištěním, než přejdou do rukou odborníků,“ řekla Deníku Michelle Kuklová, která zde byla na praxi jako mnoho dalších studentů.

Některé krávy se nechaly pod šikovné ruce odborníků odvést dobrovolně, jiné se trochu vzpouzely. To bylo patrné i při předváděčce po zahájení výstavy. Krátce po 10. hodině ji otevřely slavnostní proslovy například starosty obce Mrákov Josefa Janečka, rozhodčího či spoluzakladatele mrákovských výstav Bas Engelen. „Opravdu není nic jednoduchého zorganizovat takovou výstavu,“ řekl starosta Janeček. Vzpomenul na začátky, spoluzakladatele a vyzdvihl nejenom holadnského Base Engelena, ale i ředitele výstavy Václava Šalouna.

Pak už se publiku předvedla první kategorie prvotelek. Rozhodčí hodnotil například rozestavení struků na vemeni. Krávy se rozdělovaly podle barvy na červené a černé holštýnky a ty se dále prezentovaly v kategoriích prvotelky, druhotelky, III. a vyšší laktace a na závěr se vybíraly šampionky. V průběhu celého dne mohlo publikum zapisovat do tipovacího lístku své tipy, které pokračovaly do tipovací soutěže. Kromě favoritky si mohli otipovat i nejlepšího vodiče. A že občas měli vodiči co dělat, jelikož na prvotelkách byla občas nervozita znát. Dopoledne tak bylo věnované předváděčkám. „Ráno probíhá selekce zvířat, odpoledne se předvedou šampionky a vítězky kategorií,“ uvedl ředitel výstavy Václav Šaloun.