Skutečně netradičně pojali oslavy důležitého výročí v Jivjanech. Po slavnostních fanfárách, jež zkomponoval jako předehru k opeře Libuše Bedřich Smetana, se dostavil dobrý voják Švejk. Bylo to krátce poté, co přítomné přivítala jeho kapela c. k. šraml.

„Poslušně hlásím, že jsem ten Švejk prohranej panem feldkurátem v kartách. A kdyby mě tady náhodou někdo neznal, tak tady je moje malá hudební vizitka," prohlásil představitel postavy z díla Jaroslava Haška, jež bylo přeloženo do mnoha světových jazyků. Po písničce pozval na pódium starostu Velkého Malahova, pod který Jivjany spadají správou, Václava Brichzina.

„Jsem rád, že jste se na nás přišli v tak hojném počtu podívat," řekl po uvítání příchozích fanfárou přivítaný starosta Brichzin.

Na pódium pak na vyzvání Švejka přicházeli a ke shromáždění promluvili vzácní hosté – senátor Jan Látka, poslanec parlamentu Vladislav Vilímec, předseda Svazku obcí Domažlicko Libor Picka a chybět nemohla autorka knihy vydané u příležitosti výročí Marie Špačková. Také při jejich příchodu zněly fanfáry.

Po pivním křtu knihy Jivjany 1115–2015 s podtitulem Z historie Jivjan, Ostromeče a Velkého Malahova byly do vzduchu vypuštěny zelené balonky s emblémem výročí. Byly při příchodu rozdávány příchozím a ty, které zbyly, se vznesly do oblak jako velké hrozny.

„Bylo jich pět set a naplňovali jsme je zhruba dvě hodiny héliem. Postarala se o to necelá desítka lidí, mezi nimi zastupitelé a jejich manželky," ukojila naši zvědavost účetní obce Petra Štogerová.

„Na některé jsme upevnili kartičky s názvem dnešní akce a prosbou o zpětnou vazbu. Jsem zvědavá, kam balonky doletí a zda se nám někdo ozve," doplnila.

V té době se už lidé občerstvovali ve stanech, další zamířili na prohlídky, a to nejen do místní kaple. „Je to tu hezké, co k tomu víc říct? Zahájení se mi líbilo a vypouštění balonků byl pěkný nápad," uvedla Stanislava Vlčková původem z V. Malahova, která přijela do Jivjan z Prahy.

Další lidé mířili do místního vyhlášeného keltského skanzenu, cestou však neopomněli navštívit místní školu, kde byla připravena výstava a příchozí mohli usednout do starých škamen.

„Výstavu připravovala účetní paní Štogerová a pan Miloš Šnajdr, který zpracoval fotografie, já pomáhala při instalaci. Vybraly se snímky, které jsme zde vystavovali před 5 lety při srazu rodáků, neboť vzbudily velký ohlas. Doplnili jsme je historickými snímky, které jsme získali od lidí, pak také dalšími fotografiemi ze života obce za posledních pět let," vysvětlila nám kronikářka obce Jaroslava Růžičková.

Někteří návštěvníci rádi usedli do lavic, na nichž se nacházely dobové učebnice.

„S vyučováním se zde skončilo v roce 1962 a tohle jsou lavice, které byly uložené na půdě ve Velkém Malahově. Když se do objektu nastěhoval obecní úřad, využilo se toho a lavice se převezly sem. Současně kdo měl doma upomínky na školu, přinesl je a věnoval obci," podotkla kronikářka.

Na výstavě jsme potkali i bývalého starostu Otova.

„Jivjany jsou úplně jiné, než bývaly. Vše je upravenější – kostel i domy. Ostatně je to tady vidět na fotkách, jak to tu vypadalo. Já se narodil na Šumavě a tady jsem žil od svých šesti neděl do osmadvaceti let. Do obce jsme se přistěhovali, bydleli jsme v hájence, táta byl hajný. Začátek oslav se Švejkem byl zvláštní, ale pěkný," prohlásil Miroslav Javorský s tím, že Jivjany bere jako rodnou obec, kam se rád vrací.

Velký kus života tu strávil i 84letý senior.

„Zahájení oslav se mi moc líbilo. V Jivjanech bydlím od roku 1945 a hodně se tu změnilo k lepšímu. Chtěl bych pochválit obecní úřad za to, co dělá pro lidi – všechna čest! Pak si zaslouží poděkování i za tu dnešní oslavu," přál si zveřejnit Ladislav Mráz.

Jak vůbec pořadatelé oslav přišli na nápad pozvat Švejka a jeho skupinu? „Jezdím na Regiontour do Brna a tam jsem se seznámil se Švejkem. Jeho scénkami jsem nadšený a proto jsem si přál, aby nám tady oslavu uvedl," prozradil důvod starosta Brichzin.