„Slavnosti svobody v Domažlicích chceme letos uspořádat ve větším rozsahu, než tomu bylo v roce 2019, tedy v posledním roce před pandemií,“ řekl starosta města Zdeněk Novák, a pokračoval: „abychom veřejnosti alespoň trochu kompenzovali 'hubená' léta, která nás všechny při pořádání akcí obdobného druhu postihla.“

Bývá přitom zvykem, že na Oslavy svobody přijede i některý z amerických veteránů.

„Zatím očekáváme návštěvu Hermana Geista, čestného občana, který se svojí četou vůbec jako první vstoupil do Domažlic 5. května 1945,“ sdělil Antoš s tím, že slavnosti vždy pořádají v den, kdy k osvobození došlo. Tentokrát 5. květen vychází na čtvrtek.

Program oslav svobody

12.30: setkání u pomníku v Chodské ulici. Průvod členů spolků vojenské historie v uniformách a všech účastníků akce na náměstí Míru před radnici
13.00: projevy hostů a položení věnců a kytic před pamětní desku v průčelí radnice
18.00: divadelní představení Náhodný hrdina v podání Patricka Dewana v kině Čakan
20.00: koncert Big bandu na náměstí před radnici s promítáním dobových fotografií na věž kostela

Součástí oslav se poprvé stane i pomník od sochaře Václava Fialy z Klatov pod Chodským hradem v Chodské ulici, který byl odhalen vloni. Iniciativa k jeho vytvoření vzešla od rodin čtyř amerických veteránů, jimž bylo v roce 2016 udělené čestné občanství města. Památník stojí na místě, kolem něhož přicházeli 5. května 1945 do Domažlic první američtí vojáci. Sestává se z žulových kamenných lavic a stolu, kde je symbolicky žulová přilba amerických vojáků a tradiční chodský klobouk, které symbolizují místo pro setkávání.

Ilustrační foto.
Omezení kvůli opravám silnic potrápí i řidiče na Chodsku

Na desce jsou vytesána jména čtyř osvoboditelů – James Duncan, Herman Geist, Robert Gilbert a Matthew Konop.

Bohužel 1. dubna zemřel jeden z nich, 96letý James H. C. Duncan, který byl častým návštěvníkem květnových oslav a čestným občanem města Domažlice.

Pomník už viděl jeho syn Tom s manželkou, kteří Domažlice navštívili loni v září.

„Ze čtyř veteránů už nás může navštívit jedině zmíněný Herman Geist a my se na něj moc těšíme,“ řekl místostarosta.

Kulturní program se bude konat na pódiu u kašny, večer jej pak doprovodí promítání fotek na věž. Oslavy svobody pak doplní ještě pietní akty v neděli 8. května.