Své životní jubileum oslavila před třetím srpnovým víkendem – konkrétně 18. srpna – v Domě seniorů Kdyně – Božena Eberlová.

Oslavenkyně pochází původně z Moravy, ovšem půl století, tedy padesát let, prožila v Domažlicích a do kdyňského Domu seniorů se dostala teprve nedávno, před dvěma lety ve svých 98.

I navzdory věku je to ale obdivuhodná dáma, které neschází elán. Dokazuje tak, že na věku skutečně nezáleží.

„Paní Eberlová je i ve svém věku opravdovou dámou. Na oslavu si pořídila novou halenku, nezapomněla perly na krk, připila si červeným vínem a celé odpoledne si užila při písničkách harmonikáře pana Josefa Pospíšila,“ vylíčila za Dům seniorů Kdyně jeho ředitelka Lucie Vísnerová.

Dům seniorů ale pro Boženu Eberlovou připravil v den jejích narozenin v pavilonu Domova malou oslavu. Pozvala si na ni přátelé, kteří jsou rovněž klienti Domova, včetně sestry oslavenkyně – Marie Pavelcové, která v současné době musí využívat odlehčovací službu.

„Bylo to moc krásné, oslavenkyně navíc ve svém věku dobře slyší, vidí, bez problémů čte knihy a hovoří bez jakéhokoli zadrhnutí,“ zmínila pětaosmdesátiletá Olga Mlnaříková, která se zúčastnila oslavy stoleté dámy.

Nicméně v Domově vzhledem k jarní koronavirové situaci, která ani teď není jistá a vše se mění ze dne na den, platí takzvané režimové opatření. Návštěvy se musí domlouvat dopředu, telefonicky si návštěva rezervuje čas. Teprve pak, v konkrétní den a hodinu, je možné seniora navštívit.

I tak se ale v rámci nastaveného režimu objevili mezi Boženinými gratulanty lidé zvenčí. Mezi nimi byl například náměstek pro oblast sociálních věcí Plzeňského kraje Zdeněk Honz a složit poklonu, předat dárkový koš a květiny, přijeli i zástupci města Domažlice.

Oslavenkyně sama ale krátce po oslavě odjela na dovolenou. Deník plánuje s oslavenkyní udělat rozhovor. Třeba nám v něm Božena Eberlová prozradí i recept na dlouhověkost.