Oregon na západním pobřeží USA je rájem pro nezávislé cestování. Nabízí krásnou přírodu dostupnou po prvotřídních silnicích i bezpočet upravených a příjemných kempů. Pěstují tam výtečné víno a vaří spousty skvělého piva.

To tvrdí cestovatel Martin Loew, který opět po roce a půl přijede do Domažlic, aby divákům popsal svoje zážitky v multimediální diashow. V listopadu 2012 byla tématem jeho pořadu Kalifornie. Díky zmodernizované technice v kinu Čakan se přítomní tentokrát dočkají projekce ve vysokém rozlišení.

Proč jste se rozhodl pro putování právě po západním pobřeží USA? Byl to váš dlouhodobý plán nebo jste dal na něčí doporučení?
Kupodivu to žádný dlouhodobý plán nebyl. Přesně jak říkáte, dal jsem na doporučení svého dobrého kamaráda. Když mi ukazoval svoje fotky z Oregonu, pochopil jsem, že tohle mě zajímá a že divákům by se to v diashow určitě líbilo. Až se teď divím, že Oregon je tak málo známý, když se jedná o tak úžasný kraj.
Jak dlouho jste tam při své cestě pobýval?
Cesta trvala rovné tři týdny. To sice není mnoho, ale vzhledem k tomu, že jsme cestovali autem, přesuny nám zabraly minimum času. Naopak skoro stále jsme byli někde v horách, lesích, na sopkách.
Míváte přesně stanovený plán-itinerář dopředu, nebo je při vašich cestách prostor na improvizaci a upravujete své putování podle aktuální situace a nálady?
Rozhodně mám cestu vždy předem připravenou. Musím vědět, kam vlastně chci jet, jak dlouho se kde mohu zdržet, a musím být připraven tam, kde je potřeba například ubytování rezervovat dopředu. Na druhou stranu mám rád improvizaci a svého plánu se nikdy nedržím přesně. Vždy je potřeba se přizpůsobit situaci.
Co vás v Oregonu nejvíc zaskočilo?
Možná se budete divit, ale asi nejvíce mě zaskočil sníh. V horách ještě na konci června leželo tolik sněhu, že nějaká pěší turistika byla prakticky vyloučená. Ale zaskočilo mě to jen proto, že jsem si při přípravě cesty nezjistil, že to je normální. V oregonském Kaskádovém pohoří napadne každou zimu tolik sněhu, že pak trvá asi do poloviny léta, než zase roztaje.
Uvádíte, že Oregon je zemí pivovarů. To musí českého cestovatele potěšit. Jste pivař? Jak byste ohodnotil chuť tamního piva? Kolik druhů jste stihl ochutnat?
Ano, to je jedna z mnoha příjemných vlastností Oregonu, že tam vaří výborné pivo. Samozřejmě jsem je ochutnával, jak bylo možné. Na cestách rád ochutnávám, cokoliv kde mají dobrého, tím spíše musím jako Čech posuzovat zahraniční pivo, ne? Ale to oregonské prošlo na jedničku s hvězdičkou. Jejich pivo je sice jiné než to naše klasické ležácké, ale je perfektní. Nejlepší ležák se samozřejmě vaří v Čechách, ale oregonské „IPA" neboli svrchně kvašené pivo typu „ale" má plnou a harmonickou chuť.
Diváci už na vašich diashow procestovali pořádný kus světa. V Domažlicích jste naposledy vyprávěl o Kalifornii a Aljašce, procestoval jste mnoho dalších míst. Láká vás někdy po čase se vrátit na místa, která jste už navštívil, nebo raději objevujete stále nové lokality?
Zásadně mě láká objevování míst, kde jsem ještě nebyl. Asi bych nebyl správný cestovatel, kdyby mě stále znovu nezajímalo, co je za obzorem tam, kam moje oko zatím nedohlédlo. Na druhou stranu, když se objeví příležitost vrátit se tam, kde jsem už byl, také nepohrdnu. Je poučné vidět, jak se svět v čase mění. Například díky tomu, že v létě pracuji jako průvodce pro cestovní kancelář, pravidelně rok po roce se vracím na stejná místa a vždy vnímám pověstný pokrok, který nikde nejde zastavit.
Nyní jezdíte po Česku s jarním turné diashow o Oregonu. Jaké jsou vaše další plány, kam po jeho skončení vyrazíte?
Po skončení turné nejpíš vyrazím aspoň na pár dní někam po Čechách. Mám domácí cestování moc rád a přes léto mně na ně většinou nezbývá čas. A také si tím trochu odpočinu, což je po skončení turné vždy potřeba. Ale pro diváky už chystám další diashow. Mohu vám prozradit, že mým příštím cílem je ´květinový ráj v Atlantiku´ – ostrov Madeira.