Kompletní pomník na vrchu Baldov měl   vzniknout již ve třicátých letech 20. století, kdy uplynulo 500 let od husitské bitvy u Domažlic. Tehdy se však nepodařilo realizaci dokončit, na místě zůstal jen kamenný sokl. Ten se stal kulturní památkou, a tudíž se s ním musí počítat v budoucím řešení podoby památníku.

Podle řešení, které domažlickým zastupitelům představil Václav Fiala, by na podstavec byl umístěn monumentální kalich vysoký šest metrů. „Měli bychom na sokl udělat jednoduchý kalich viditelný zdálky. Musí proto být naprosto čitelný – žádné ozdoby, žádné detaily, jednoduchý trojúhelník a polokoule," vysvětlil základní představu sochař.

„Pomník na Baldově by mohl pomoci větší propagaci regionu. Původní návrh počítal s dřevěným, dočasným  pomníkem. Vhodnější variantou se jeví trvalý kamenný pomník,"  shrnula při předložení návrhu Dagmar Murinová z domažlické radnice.

Úvahy, z čeho vytvořit šestimetrový pomník, přinesly několik variant.

„Kdyby se dělal ze dřeva, za pět let by byl k nekoukání a za deset bychom stáli znovu před problémem, co na sokl dát," uvedl Fiala a pokračoval: „Kdyby byl z bronzu, moc dlouho by tam nezůstal."

Z pozinkovaného železa je sousední anténní systém – stejný materiál by se nehodil. Zvolen nebyl ani beton. „Nemáme v úmyslu vystavět kalich z bloku, tak se stavěl Stalinův pomník a ruční opracovávání je mimo současné trendy," řekl Fiala. Volba padla na použití kamene. Jednotlivé kamenné desky budou kladeny na sebe.

Zastupitelé prozatím schválili záměr vybudovat trvalý pomník k výročí bitvy na Baldově. Jeho přesná podoba, termín zhotovení a přesné financování se bude řešit později. Výrazně dříve bude vyřešen pěší příchod na baldovské návrší.

„Na jaře by měla být prosekána a upravena cesta na Baldov," slíbil domažlický starosta Miroslav Mach.