„Oprava krovu včetně nového pokrytí už byla zahájena a hotová bude do poloviny srpna. Celkový rozpočet je přes sto tisíc korun. Střecha již byla v dezolátním stavu,“ uvedl Miroslav Jandečka, starosta Zahořan, pod něž Oprechtice spadají.

Nová střecha přinese nejen zlepšení vzhledu tohoto svatostánku, který je dominantou obce, ale dovolí i pohyb zvonu, který je zde umístěn.

„ Stokilový zvon je sice elektricky ovládaný, ale kvůli špatnému stavu krovu se pohybovalo jen jeho srdce. Věříme, že nový krov bude dostatečně pevný a dovolí rozhoupání celého zvonu, jehož zvuk by tak byl mnohem zajímavější,“ pokračuje Jandečka.

Prvotní opravou kapličky v Oprechticích, která byla provedena vloni v lednu, byl železobetonový věnec. Ten by měl zamezit praskání zdí, které způsobují kořeny mohutných lip. Následovala nová fasáda. Letos se dočká opravy i další svatostánek, a to v Sedlicích. I na této kapličce je třeba opravit střechu. Sedlická kaplička přijde na řadu hned po dokončení oprechtické.

„I na tuto opravu jsme získali dotaci. Krajský úřad nám poskytl padesát tisíc korun. Kaplička v Sedlicích bude opravena do sedlické pouti, což je v polovině září,“ dodal zahořanský starosta.