„V našem oboru se teď odehrává dost zoufalá situace. Firem takové velikosti, jako jsme my, není v kraji moc a je na nás teď vytvářen hrozný tlak,“ postěžoval si Libor Heidler, zatímco mu v prodejně neustále vyzváněl telefon. Lidí, co potřebují spravit stroj nebo si pořídit nový, přibývá. „Jen za dopoledne jsme přijali desítku strojů na opravu. Servis dělám jen já se synem. Spravujeme i o víkendu. Já si jich několik vzal na sobotu a neděli domů, další opravoval ve volných chvílích syn přímo tady v Plzni,“ konstatoval majitel s tím, že jim v současné době pomáhá i jeho zeť, a to s činnostmi, na které nezbývá čas.

Před prodejnou se už několik dní tvoří nekončící fronty. Lidé v rouškách dodržující rozestupy drží šicí stroje pod paží. Dovnitř se smí vstupovat pouze po jednom. Jakmile vstoupí zákazník, dveře se zamknou. Telefon ale vyzvání stále, v průměru to jsou dva telefonáty za minutu.

„Lidi volají i o víkendu a v jakoukoli hodinu. Chodí desítky e-mailů s dotazy, co mají doma se strojem udělat. Ale na dálku se s opravami radí těžko, to moc nejde,“ podotkl Heidler s tím, že normální stav je, když přijmou zhruba stovku strojů za měsíc. Teď ale čísla rapidně stoupají a v průměru jich přijmou desítku denně.

„U servisu je důležité, abychom to kapacitně vůbec zvládli. Sotva stačíme stroje přijímat a opravy jsou pak už jen otázka času,“ říká majitel, který se v oboru pohybuje už 35 let. Za tu dobu tak mimořádnou situaci nezažil. Tlak je obrovský a problémem je i nedostatek strojů. Lidé by je chtěli koupit, ale i jedni z největších dodavatelů na českém trhu mají modely v nižší cenové relaci téměř vykoupené. „Nití už také moc není, ale s těmi to ještě není tak strašně, ty zatím ještě máme a není je tak těžké sehnat jako stroje samotné,“ vysvětluje Heidler.

Mezi časté závady, se kterými se musí Libor a Martin Heidlerovi potýkat, patří špatně provázaný steh, trhání se nití či látky, lámání jehel a mnoho dalšího. Spektrum je široké

Všichni, kteří se do šití pustili, mají jasný cíl – šít roušky. „Stroj prostě přestal fungovat. Přítelkyně šije roušky a chce v tom pokračovat,“ řekl Jaroslav P., který čekal u opravny na svou partnerku.