Dva lehce zranění. To je výsledek nedávné dopravní nehody, k níž došlo na opravovaném mostě přes řeku Radbuzu v Horšovském Týně. Nepozornost šestasedmdesá­tiletého řidiče Škody Fabia ale mohla mít mnohem horší následky.

K havárii došlo přesně v poledne v místě, kde je provoz sveden do jednoho pruhu a kde o chvíli dříve pracovala parta dělníků. „Naši zaměstnanci byli v okamžiku nehody naštěstí na obědě,“ říká stavbyvedoucí Jiří Kudrna a k události ze 27. srpna dodává: „Nechci ani pomyslet, co se mohlo stát. Vůz totiž projel místem staveniště a zastavil se, až když o jednu železnou diletační uzávěru utrhl olejovou vanu a o druhou poškodil nápravu.“

Kdo bude označen za viníka, rozhodne správní orgán. Škoda na osobním vozidle, v němž byl zraněn řidič a jeho o tři roky mladší spolujezdkyně, podle policie dosáhla částky šedesát tisíc korun. Škoda na opravovaném mostě se vyšplhala dokonce na sedm set tisíc. „Čeká mě jednání s pojišťovnou. Škoda by měla být hrazena z povinného ručení,“ uvádí stavbyvedoucí.

I když bylo nutné na stavbě opravit dvě stě metrů poškozené asfaltové izolace a dva diletační uzávěry, nebude mít nehoda vliv na termín dokončení opravy takřka 119 metrů dlouhého mostu. Práce mají skončit bez měsíce přesně po roce. Pokud se podle Kudrny už nestane nic neočekávaného, bude se přes Radbuzu od konce září jezdit bez omezení.

Most byl naposledy opravován před osmi nebo devíti lety. Vinou zejména nedokonalé izolace však do mostní konstrukce zatékala voda, která z betonu vyplavovala chemická pojiva a jeho železné konstrukce začala ničit rez.

Současná oprava vyjde podle Václava Kabáta z Ředitelství silnic a dálnic Plzeň takřka na 52 milionů korun. „Finanční prostředky jsou ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ dodal Kabát.