Oprava zámku v Chocomyšli je u cíle.

Už čtvrtým rokem ho na své náklady rekonstruuje Zemědělská akciová společnost Koloveč.
„Zámek je součástí našeho střediska. Bylo nám líto krásné stavby a nechtěli jsme ji nechat spadnout, proto jsme začali s opravami. Ačkoliv to stálo nemalé peníze, měli jsme radost z každé dokončené práce. Je to i vizitka naší firmy,“ uvedl člen představenstva Zemědělské akciové společnosti Koloveč Karel Němeček.

Ačkoliv se jedná o druhý největší zámek v domažlickém regionu, není zapsán ve státním seznamu památek, nemá žádnou právní ochranu, a tudíž nebylo možno zažádat o dotaci na jeho rekonstrukci. Zemědělská společnost provedla na zámku opravy za čtyři miliony korun.

„Opravili jsme střechu. zámek dostal zbrusu novou fasádu. Podařilo se nám přikrýt maštal, která nám slouží jako sklad náhradních dílů. Zrekonstruovali jsme místnosti, které slouží jako ubytovna pro brigádníky, jídelna, kuchyně a sklady. Po ročním přerušení prací jsme se letos na jaře pustili do části budovy ve dvoře, která dostala novou fasádu a práce probíhají i ve vchodové bráně, kde už je opravené zdivo. Ještě je třeba dodělat podlahu a naši truhláři vyrobí vchodová vrata. Letošní opravy, které jsou už finální, si vyžádají kolem čtyř set padesáti tisíc korun. Pokud půjde všechno dobře, budou dokončeny do konce letošního roku,“ dodal Němeček.

Společnost opravila i bývalý zámeček v sousedních Únějovicích, který je dnes využíván jako sýpka. Ani tento objekt není zapsán v seznamu památek.