„V druhé polovině roku se začne se zateplováním budovy a změnou způsobu vytápění z plynových kotlů na tepelná čerpadla země – voda. Akce za zhruba 17 milionů korun by měla být dokončena do začátku školního roku, tedy do září 2014,“ řekl kolovečský starosta Jan Pergl začátkem letošního července.

Dlouho očekávaná rekonstrukce základní školy však ještě nezačala.
„Už jsme měli skutečně začít. Projekt je připraven, ale zatím se nám nepodařilo vybrat  zhotovitele. Pokoušíme se o to už od března. Dosud jsme absolvovali už páté kolo výběrového řízení, zatím však bez výsledku. I dnes se tento problém jeví tak, že nebere konce. Buď jsou v nabídkách nedostatky nebo se hlásí málo uchazečů. Je totiž nutné dodržet přísná pravidla, která ukládá Fond životního prostředí ohledně dotace. Na výběru dodavatele závisí i konečná cena díla. My předpokládáme, že se bude pohybovat mezi 17 až 20 miliony. Podíl městysu činí kolem 6 milionů korun,“ vysvětlil Pergl.

Budova základní školy byla postavena v 50. letech minulého století, výrazněji investovat se do ní bude ale poprvé.
„Oprava je už opravdu nutná abychom zamezili znehodnocování budovy a prodloužili její životnost. Zanedbatelná není ani úspora nákladů na energie,“ pokračuje Pergl.

Projekt rekonstrukce obsahuje kompletní zateplení vnějšího pláště budovy včetně půdního prostoru, výměnu oken a dveří a počítá i s instalací účinnějšího tepelného zdroje. 

„Sedmnáct let starou plynovou kotelnu chceme nahradit účinnějšími tepelnými čerpadly, tedy třemi stometrovými termálními vrty, které pracují na principu země – voda,“ vysvětluje kolovečský starosta s tím, že  pokud městysi vyjde vše podle plánu, bude o děti postaráno na několik generací dopředu.