S příchodem jara se Pucličtí konečně pustili do druhé etapy opravy zdi tamní tvrze. Opěrná stěna chráněné památky se zřítila vloni následkem červnových dešťů.

Vedení obce bohužel nezískalo na opravy tolik finančních prostředků, kolik si představovalo. Z žádosti o 220 tisíc korun získalo z havarijního fondu ministerstva kultury dotaci ve výši pouze 100 tisíc korun.

„Zklamalo mě to, nebudu říkat že ne," prohlásila starostka Puclic Marie Machová. „Myslela jsem si, že když do toho dáváme tolik vlastních finančních prostředků, že nám přispějí více," dodala. Pucličtí tak z obecní kasy budou muset doplatit přes půl milionu korun.

V druhé etapě, na kterou se dělníci začali připravovat už minulý týden, bude zapotřebí čelní kamennou hradbu dozdít do původní výšky a napojit ji na nároží. Starostka by byla ráda, kdyby se práce stihly dokončit do konce října.

První etapa oprav byla dokončena v prosinci loňského roku. Přišla obec na přibližně 400 tisíc korun, přičemž dalších 200 tisíc korun tehdy pokryla první dotace ze zmíněného fondu ministerstva kultury.

Tvrz, památka z přelomu 14. a 15. století, ve které kromě obecního úřadu a knihovny sídlí i mateřská škola, pak ještě bude čekat třetí etapa rekonstrukce, ve které bude zapotřebí strhnout severní stěnu u brány a postavit ji prakticky znova přímo od pevné skály. Dle předběžných odhadů by na tyto práce mělo být zapotřebí dalších 700 tisíc korun.

Pucličtí doufají, že se jim i na závěrečnou etapu podaří získat finanční podporu.