„Perličkou je, že se celkem vyměňuje 163 oken a jedny vstupní dveře, které jsou ještě původní, a to z roku 1938,“ řekl starosta Poběžovic Martin Kopecký.

Ačkoli jde „pouze“ o okna, šplhají se celkové náklady na akci ke čtyřem milionům korun. „Mohli jsme se do toho pustit hlavně díky dotaci z Plzeňského kraje, kterou nám poskytl ve výši 3,5 milionu korun. Celkové náklady jsou dle smlouvy 3,9 milionu,“ pokračoval starosta.

Tím ale práce nekončí. Započítat se musí ještě další položky, jako je vymalování po zednickém začistění, výměna několika venkovních parapetů, které jsou buďto poničené vandaly, anebo popraskané vlivem stáří.

Doplňovat se bude i stínění, aby se zajistil tepelný komfort při výuce. A to na jižní straně budovy, kde do tříd svítí po celý den slunce. Přidané stínění tak umožní projekci na interaktivních tabulích.

Žáci v příštím školním roce už nastoupí do zvelebené školy, což potvrdil i starosta: „Práce běží v současné době dle harmonogramu. Předpokládáme, že bychom měli být hotovi v polovině srpna. Začátek školního roku by neměl být ohrožen. Maximálně se bude postupně za provozu montovat zastínění oken.“

PLÁNUJÍ DALŠÍ OPRAVY

Budova školy si však v budoucnu projde dalšími opravami. V pořadí je oprava elektrických rozvodů. Většina vypínačů a zásuvek je rovněž původní. Tato oprava bude rovněž finančně náročná a bude se realizovat po jednotlivých patrech a v nově rekonstruovaných učebnách. Připravené jsou i kompletní nová svítidla využívající LED technologii do celé školy. „Někde jsou už vyměněná, celou výměnu dokončíme do konce letošního září,“ řekl starosta.

Malé komplikace do rekonstrukce vnáší i fakt, že je budova památkově chráněná. „Nemůžeme na budově a fasádě provádět větší zásahy, jako například zateplení, nebo měnit vzhled budovy. V budoucnu hodláme usilovat o dotaci na opravu střechy a částečnou opravu fasády,“ přiblížil budoucí záměry starosta Kopecký.

Fasáda se bude opravovat na poškozených místech, očistí se a pravděpodobně se natře fasádním nátěrem. „Vše záleží i na výši získané dotace. Vzhledem k plánovaným investičním akcím ve městě nejsme schopni kompletní opravu zafinancovat z vlastních zdrojů,“ řekl na závěr Kopecký.