Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava kostela sv. Barbory u Všekar stagnuje

Všekary – Kostel sv. Barbory stojí u silnice poblíž vsi Všekary. Již léta chátrá a na jeho opravu nejsou peníze. O jeho postupnou záchranu usiluje občanské sdružení Syndicus Hereditas, dění kolem obnovy kostela bohužel v poslední době ustalo.

2.12.2015
SDÍLEJ:

Noc kostelů ve Všekarech pomohla obrátit pozornost veřejnosti ke zchátralému kostelu sv. Barbory. Foto: Archiv sdružení

„Práce na kostele jsou teď popravdě trochu stranou, peníze na rekonstrukci nám nikdo moc dát nechce a ani drobnější brigády v kostele a jeho okolí teď moc neděláme," přiznal Arnošt Hruška z Klenčí pod Čerchovem, předseda sdružení Syndicus Hereditas.

Hruška se o kostel sv. Barbory začal zajímat, když ho pravidelně míjel při svých cestách. Poté, co zjistil, že je svatostánek zcela opuštěný a každým rokem se víc a víc rozpadá, rozhodl se kulturní památku zachránit a založil zmíněné občanské sdružení.

Církev jako vlastník kostela neměla na jeho opravu finanční prostředky, a proto po dohodě nechala sv. Barboru bezplatně převést na zmíněné sdružení.

Posledním zlepšením, kterým sv. Barbora prošla, bylo osazení dvou oken. To zaplatil Plzeňský kraj, přičemž jedno okno vyšlo na dvě stě tisíc korun.

„Nyní bychom chtěli, aby se mohla nechat udělat další okna. Víme, kdo by je vyrobil, jen sehnat peníze. Těch oken chybí ale hodně – celkem sedm," vysvětlil Hruška.

Cena za opravu téměř tři sta let staré památky by se podle odhadů mohla vyšplhat na přibližně patnáct milionů korun, sdružení se však zatím žádnou větší finanční podporu získat nepodařilo.

Zchátralý kostel přesto občas najde využití například při všekarské pouti, příležitostné mši, vánočním koncertu, konala se zde dokonce i svatba. „Alespoň tímhle způsobem je o kostel zájem," podotkl Hruška.

Koledy v kostele sv. Barbory zazní i o letošních Vánocích na svátek sv. Štěpána.

Svatoštěpánské koledování

se uskuteční v sobotu 26. prosince na svátek sv. Štěpána od 14 hodin v kostele sv. Barbory ve Všekarech. Účinkuje Kolegium Musicum, na programu je pásmo známých či méně známých koled, které si můžete společně zazpívat nebo jen poslechnout. Doporučujeme teplé oblečení.

Kostel sv. Barbory

Jednolodní stavbu se dvěma bočními kaplemi nechal postavit majitel panství, hrabě Adam Trauttsmansdorff v letech 1717 až 1724 poblíž hornické osady. Ta sice zmizela, ale z kostela se od 18. století stalo oblíbené poutní místo. Po válce z kostela zmizel akantový hlavní oltář a další vybavení bylo zničeno.
V roce 1990 byl na budovu vydán dokonce demoliční výměr. Zásluhou odboru památkové péče v Domažlicích se však podařilo kostel před zánikem uchránit a získat i finance na opravu propadlé střechy. V rekonstrukci však nikdo nepokračoval a některé nové měděné komponenty byly časem rozkradeny.

Autor: Stanislav Šebek

2.12.2015
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení