Kaplička, která je dominantou oprechtické návsi, se dočkala opravy. Zastupitelé obce Zahořany, pod niž Oprechtice správou spadají, vyčlenili na její opravu z peníze z obecního rozpočtu.

„Kaplička praská a je třeba začít s ní něco dělat. Proto jsme peníze na opravy rezervovali,“ uvedl zahořanský starosta Václav Řehák.

Praskliny na kapličce způsobují kořeny mohutných lip, které ji obklopují. Prvotní opravou, která byla včera ráno zahájena, bude železobetonový věnec, který by měl praskání zdí zamezit.

„Musíme začít od základu. Věnec by měl podle odborníků kapličku udržet. Vše navíc musí bt provedeno velmi opatrně, aby se nepoškodily kořeny vzrostlých lip,“ uvedla zastupitelka Hana Hoffmannová s tím, že na výsledek tohoto opatření si budou muset počkat přibližně rok.

Pokud vše dobře dopadne, chtěli by zahořanští pokračovat celkovou rekonstrukcí kapličky.
„Rozsah prací není ještě vytýčen. Protože celková oprava oprechtické kapličky bude velkou investicí, musíme postupovat podle našich finančních možností či nabízených dotací,“ dodala Hoffmannová.

Upevnění základu železobetonovým věncem si vyžádá sto tisíc korun.

„Už se mělo začít dávno. Kaplička je dominantou obce. Byla postavena dříve, než se kolem osázely lípy a jaksi se zapomnělo, že porostou a mohou dělat neplechu,“ řekla jedna z místních občanek.