„Lešení už je pryč, o pouti se budou nejvýše doupravovat drobné nedodělky,“ tvrdí místostarosta Horšovského Týna Václav Mothejzík.

Historické budovy s čísly popisnými 94 až 99 se nacházejí v dolní části náměstí Republiky, která o červencové pouti ožívá Staročeským jarmarkem. Trhovci v historických kostýmech zde nabízejí tradiční medovinu, pečené dobroty, staročeské výrobky či suvenýry, a náměstím tak procházejí tisíce lidí.

„Bylo by opodstatněné, aby lešení nestálo na ulici během pouti. Nejenže by to komplikovalo organizaci pouti, ale bylo by to i nebezpečné,“ vysvětlil Mothejzík.

Každý ze šesti domů v městské památkové zóně potřeboval jinou opravu, provedla se však zejména oprava fasád všech domů, částečná výměna oken a jejich repase, oprava nejrůznějších klempířských prvků, částečně i střešní krytiny.

Příspěvek na rekonstrukci objektů město získalo od ministerstva kultury.

Dostali jsme 400 tisíc korun,“ uvedl místostarosta. „Podmínkou však bylo, že město vloží do oprav minimálně stejně vysokou částku, takže jsme na rekonstrukci dali dalších 400 tisíc korun,“ poznamenal s tím, že narozdíl od minulých let, kdy se peníze investovaly spíše do objektů ve vlastnictví církve či soukromých osob, letos se Horšovskotýnští rozhodli zaměřit se spíše na městské objekty.

„Peněz je ale málo. Příspěvek ministerstva se bohužel každým rokem zmenšuje,“ zakončil Mothejzík.