Větší bezpečnost, lepší povrch vozovky i nové chodníky přinesla obyvatelům Horšovského Týna rekonstrukce Domažlické ulice, kvůli které si dva a půl měsíce ´užívali´ objížďky a různá další omezení.
„Je to patrně na delší dobu poslední akce, na které jsme spolupracovali s městem,“ uvedl náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec při slavnostním přestřižení pásky, které se v pondělí odpoledne uskutečnilo přímo pod novou okružní křižovatkou na konci města. Ta by měla výrazně zpomalit rychlost vozidel přijíždějících do Horšovského Týna a přispět tak k větší bezpečnosti.
Bezpečnost ale nebyla jediným důvodem, kvůli kterému se Plzeňský kraj jako vlastník komunikace do oprav pustil. „Stav vozovky byl havarijní,“ sdělil ředitel Správy a údržby silnic Domažlice Josef Šimánek s tím, že od 12. srpna do 30. října prováděly rekonstrukci společně Stavby silnic a železnic Plzeň a Silnice Horšovský Týn. „Okružní křižovatka s jedním jízdním pruhem širokým šest metrů má vnější průměr 34 metrů a prstenec kolem středního ostrova široký tři metry. Doporučená rychlost při průjezdu křižovatkou je 30 kilometrů v hodině,“ prozradil při slavnostním otevírání dále Šimánek.
Před zahájením rekonstrukce počítal ´kraj´ s investicí zhruba 21 milionů korun. Konečná cena se ale dostala na 26,4 milionu korun.
„Je to kvůli špatnému podloží. Už jsme si na to v Horšovském Týně zvykli,“ řekl Šimánek a dodal: „Projekt sice předpokládal podloží nevyhovující a málo únosné, ale při realizaci se navržená sanace projevila jako nedostačující a jako vyhovující mohla být použita pouze cementová stabilizace. Proto se stavba ještě prodražila.“
Součástí rekonstrukce Domažlické ulice byly i nové chodníky, které platilo město Horšovský Týn. Zmizely přitom autobusové zastávky, které nahradila nová stání v ulici Na Přeložce.
Řidiči v Horšovském Týně si ale od omezení ještě neodpočinou, probíhají totiž ještě opravy v Nádražní ulici.