Správa dopravní železniční cesty se chystá i na opravy nádražních objektů v České Kubici a Horšovském Týně, cestující jedoucí po tratích z Domažlic se dočkají i nového komfortu v Tachově nebo Plané.

Nynější rozsáhlá oprava poběžovické nádražní budovy přijde na 10 milionů korun. Má za cíl navrátit budově alespoň částečně historizující vzhled, nahradit již dožilé a poškozené konstrukce a zmodernizovat prostory pro cestující a zázemí zaměstnanců dráhy tak, aby odpovídaly úrovni 21. století.

„Opravou projde celý plášť budovy, tj. střecha včetně opravy krovů, krytiny, klempířských prvků a hromosvodové soustavy. Dále proběhne oprava fasády, jejíž součástí je i výměna všech oken a dveří a revitalizace kamenné podezdívky objektu,“ popsala mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Změn se cestující dočkají ale i uvnitř budovy.

„V interiéru budovy se opraví vnitřní instalace, vytápění, provozní zařízení, podlahy a omítky včetně výmaleb. Kompletní opravou projde čekárna s pokladnou pro prodej jízdenek, WC pro cestující, kde vzniknou i WC pro imobilní občany. Do veřejných prostor budou zbudovány bezbariérové rampy,“ pokračovala Pistoriusová.

Upozornila, že do 31. července bude omezen vstup do těchto prostor a přerušen prodej jízdenek. Opravovat se nebudou nástupiště ani kolejiště.

Stavbaři zde pracují od ledna, skončit mají v srpnu.

„Objekt po provedené opravě bude nadále sloužit zajištění provozu železniční dopravy a odbavení cestující veřejnosti. Zachovají se i stávající bytové jednotky, které se též opravují. V železniční stanici Poběžovice v letošním roce se také dokončí oprava provozního objektu, který slouží jako zázemí pro zaměstnance Správy tratí, takže budou opravené všechny objekty ve správě SŽDC,“ zmínila mluvčí Pistoriusová.

„Jsem rád, že se investuje do oprav nádraží; mnohdy nevypadají důstojně a třeba zastávka v Újezdu Svatého Kříže je dlouho pro ostudu. Líbí se mi, jak prokoukla před několika lety třeba zastávka Domažlice-město,“ popsal své pocity z cestování po plánské trati Jiří Měcháček.

Na páteřní trati od Plzně na německé hranice prošla velkou rekonstrukcí v loňském roce výpravní budova ve Staňkově, pro rok 2023 se připravuje oprava budovy v České Kubici. Na lokální trati mezi Poběžovicemi a Staňkovem analyzuje SŽDC možnost opravy nádražního objektu v Horšovském Týně v průběhu roku 2021. Letos byla dokončena oprava výpravní budovy v Hostouni na trati z Domažlic do Plané. Na ní se dále připravují rekonstrukce výpravních budov v Plané u M. L., Boru i Tachově. Na trati z Domažlic do Horažďovic předměstí v minulých letech proběhly opravy objektů ve Velkých Hydčicích, Hrádku u Sušice, Nemilkově a částečně v Janovicích nad Úhlavou.