Levněji se dají od nového roku pořídit ojeté automobily. Ceny v autobazarech se snížily o desítky tisíc korun, ale klesl zároveň i prodej.

„Jak šla s cenou dolů nová auta, klesla i cena ojetých vozů,“ potvrdil vedoucí Autobazaru Šmucler v Horšovském Týně Pavel Šach. „Lidé teď spíše vyhledávají auta zánovní, to znamená ne starší pěti let. Neodmítáme do prodeje ale ani staré vozy, jen upravujeme jejich výkupní cenu.“ Podle Šacha se například zánovní Seat Ibiza prodával před rokem za cenu od 170 do 190 tisíc korun. „Dnes se takové auto prodává za 130 až 140 tisíc korun,“ uvedl vedoucí autobazaru.

Hodně lidí odrazují od koupě starších vozů, přestože výrazně zlevnily, ekologické poplatky. „Kupovala jsem si auto na podzim. I když je to jen malý Ford, jsem ráda, že jsem nemusela platit ekologický poplatek. Kdybych totiž měla ´vysolit´ dalších šest, sedm tisíc korun, tak bych si to asi rozmyslela,“ prohlásila Alena Schröpferová z Horšovského Týna.

Podle Tomáše Jirouta z TT Auto v Domažlicích klesl prodej v autobazarech o více než polovinu. „Není to jen kvůli ekologickým poplatkům, ale také kvůli mediální krizi. Ekonomické jsem si totiž nevšiml, mám dojem, že tu uměle tvoří média.“

Ceny aut se během jednoho roku podle Jirouta snížily přibližně o 30 %. Kupodivu se ale auta prodávají hůře. „Prodej v autobazarech podle mne klesl o 50, 60 %. Inzeruji na šesti portálech na internetu, kde se sledovanost zvýšila o polovinu. To je ale také vše. Většina lidí jen porovnává ceny a vyčkává. Není ale na co, ceny už dolů nepůjdou,“ tvrdil Jirout a dodal, že lidé by chtěli nová auta, na ta ale většinou nemají peníze. Rozhodující je pak pro ně spíše cena než stáří auta. „Největší zájem je o vozy v cenovém rozpětí od 50 do 100 tisíc korun,“ dodal Jirout.