Lávku u kina v Horšovském Týně, vedoucí přes řeku Radbuzu a spojující dva břehy města, obyvatelé města využívají už od Anenské pouti, kdy byla dokončena.

Není bez zajímavosti, že stavba jednačtyřicet metrů dlouhé lávky měla vyjít přibližně na tři miliony korun, Horšovskotýnští ji však zvládli postavit za milion.

„Když jsme tak hledali a zjišťovali, na kolik vyšla stavba lávek podobných té naší, nejnižší ceny začínaly 2,8 milionech korun, což by bylo bez dotace pro město příliš mnoho peněz,“ vysvětlil místostarosta Horšovského Týna Václav Mothejzík.

Horšovskotýnští však přišli s nápadem využít stávající betonové základové nosné pilíře a vyměnit pouze kovovou nosnou konstrukci, zábradlí a poupravit kotvení na březích. Rozhodli se provést revizi revizi betonových sloupů, která ukázala, že pilíře jsou v dobrém stavu a lze je využít. „Ve výsledku nám to ušetřilo kolem dvou milionů korun,“ tvrdí Mothejzík.

Město s tímto řešením ušetřilo také drahocenný čas. Nejenom, že by stavba nové lávky včetně pilířů a dalších náležitostí trvala o mnoho déle, minimálně stejnou dobu by trvalo i vyřízení příslušného stavebního povolení. „Vybudování lávky nakonec trvalo méně než měsíc a to včetně výroby jednotlivých prvků. Samotná montáž trvala asi čtrnáct dní,“ doplnil Mothejzík.

Původní lávka byla postavena v „Akci Z“ v roce 1963 a v poslední době se na ní již projevovaly známky zubu času a byly obavy, jak dlouho ještě vydrží. Milion korun za stavbu nové lávky město zaplatilo dodavatelské firmě JHP mosty z vlastního rozpočtu.

„Kovová konstrukce nové lávky je kompletně pozinkovaná a opatřená speciálním nátěrem, takže můžeme věřit, že nám vydrží alespoň těch dalších padesát let,“ zakončil místostarosta.