Nemilé překvapení čekalo v uplynulých dnech na pracovníky lomu u Ždánova, kde se povrchově těží živce. Do lomu jim kdosi navezl nejrůznější odpad a udělal jim na pracovišti černou skládku.

„Je toho pořádná hromada, multikára by to neodvezla. Vůbec nejobjemnější je několikadílná sedací souprava, pak jsou tam pytle s odpadky, hračky. Je tam i oblečení, většinou dětské, a to i malé botičky. Mezi tím vším rozstříhané koberce, polystyrén a obaly od různého zboží,“ vyjmenoval Deníku hlavní věci z černé skládky vedoucí těžby LB Mineralis Zdeněk Herajt.

Těžaři živce měli při vší smůle, která pro ně založená černá skládka znamená i štěstí.

„Našli jsme i pytel s několika stovkami dokumentů. Všechny jsou na dvě jména, zřejmě manžele, a to Martinu a Dimitriose. Dokumenty jim chodily na dvě různé adresy v Bad Kötztingu v sousedním Bavorsku,“ doplňuje Herajt.

Firma má na Domažlicku tři lomy, u Mračnic, u Luženiček a již zmíněného Ždánova. S tím, že někdo do nich občas něco nepotřebného odhodí, už se její pracovníci setkali, ale poslední nález odpadu co do množství nemá obdoby.

„Odvážíme z lomů dost často pneumatiky, pytle s odpadem, ale je to vždy jeden pytel, pneumatika, takže to dáme do auta a přihodíme k našemu odpadu,“ vysvětluje Herajt. „Tohle nás ale naštvalo. Hlavně kus sedačky v odkalovací jímce,“ připojuje se Václav Pachl.

„Mezi dokumenty jsme našli nejen telefonní spojení, ale i mail. Proto jsme mu napsali, ale zatím neodpověděl. Ohlásili jsme to i policii, která vše zapsala a uvedla, že se kontaktují kolegy v Bavorsku a bude se čekat, až se německá strana vyjádří,“ doplnili.

Zatím je odpad nadále v lomu. Co si myslí těžaři o jeho původci?

„Nemusel to vyhodit majitel dokumentů, pochybuji o tom, že by jel kvůli tomu právě sem. Možná to mohl být pendler, kdo ví… Mám sousedku, která žila v Německu a psala nám dopis pro pana Dimitriose. Říkala, že pokud by se tam kdokoli dopustil podobné věci, zaplatil by vysokou pokutu,“ zakončil Herajt.

Budeme sledovat, jak se záležitost černé skládky vyřeší.