Horšovský Týn je v třídění odpadů skutečnou špičkou. V loňském roce zvítězil v krajské soutěži My už třídit umíme v kategorii obcí nad jeden tisíc obyvatel. O rok dříve získal dokonce Křišťálovou popelnici, putovní pohár v celorepublikové soutěži, která hodnotí aktivity obcí v oblasti nakládání s komunálním odpadem. A ve své snaze třídit odpad co nejefektivněji stále pokračuje.

V ulicích se včera objevilo sedm nových kontejnerů, které město pořídilo za finančního přispění krajského úřadu v Plzni. „Děti z výtvarného oddělení základní umělecké školy vykouzlily na nové kanárkově žluté kontejnery přírodní rostlinné motivy, aby nikdo nebyl na pochybách, že do kontejnerů patří pouze rostlinný biologicky rozložitelný odpad,“ uvedla Jana Vacíková z Odboru životního prostředí Městského úřadu Horšovský Týn. „Rostlinným biologicky rozložitelným odpadem se rozumí odpad ze zahrádek, listí, tráva, plevel, zbytky ovoce a zeleniny, skořápky od ořechů a vajec, pokojové rostliny a podobně. Město má vlastní kompostárnu v Peřině, kde se z rostlinného odpadu, pokud ho budou lidé správně třídit, může vyrábět humus pro lesní školky a vlastní veřejnou zeleň, jíž má město víc než dost,“ tvrdí.

Stále ale také trvá možnost ukládat rostlinný odpad do sběrného dvora, kontejnery jsou totiž schopny pobrat jen omezené množství rostlinné hmoty. „Do kontejnerů nelze ukládat větve nebo například velké množství posečené trávy. Ve sběrném dvoře je navíc k dispozici štěpkovač na větve,“ dodala Vacíková.

Novinku občané vítají. „Je to dobře, myslím, že tu chyběly a řada lidí je určitě využije. Já osobně sice problém s likvidací rostlinného odpadu nemám, protože ho na zahrádce kompostuji, ale známí museli vše dávat do svých popelnic,“ řekla Libuše Steidlová.

S vyzdobenými kontejnery se ve městě objeví posléze i informační plakáty, které lidem poradí, co do nich patří a co už ne. „Chystáme pro veřejnost také infostánek o nakládání s bioodpady, a to v úterý 10. června od 10 do 14.30 hodin před obchodním domem Radbuza,“ dodala Vacíková.