Nejen nodmyslitelný knírek namalovaný pod nosem české reprezentantky, ale hlavně její účinkování na XXII. zimních olympijských hrách v poutalo k televizní obrazovce řadu českých fandů.

Dvacetiletá rodačka z Vrchlabí Eva Samková si jejich pozornost zasloužila už proto, že se v letech 2010, 2011 a 2013 stala juniorskou mistryní světa ve snowboardcrossu, a očekával se tudíž od ní zisk některé z medailí.

Pro sportovní fanoušky z našeho regionu může být nyní velkým překvapením, že v žilách olympijské vítězky koluje také část chodské krve. Velkou radost z jejího úspěchu měl 77letý Václav Maryt z Domažlic. Je totiž bratrem babičky zlaté Evy Samkové.

„Radost mi Eva udělala už několikrát, například když byla třikrát juniorská mistryně světa. To jsem jí posílal blahopřání s obrázkem Domažlic. Její babička Ludmila Jandová, která žije v Litoměřicích, je moje sestra a narodila se roku 1930 v Radonicích," předesílá Maryt, který má za sebou také sportovní minulost – hrál fotbal a během vojenské služby i hokej.

Kromě Ludmily má ještě 80letou sestru v Blížejově – Růženu Kapicovou. Evě tudíž fandila na Domažlicku celá rozvětvená rodina. „Jsem sportovec, takže jsem v televizi olympiádu sledoval velice pozorně. Když dávali přenos ze snowboardcrossu, nenechal jsem si ujít kvalifikaci a viděl jsem všechny závody, které Eva jela. Pochopitelně fandila i moje manželka, i když má jiné zájmy," prozradil Maryt.

V rozvětvené rodině není sportovně založený pouze on.

„Nejstarší sestra – babička Evy, hrála rekreačně volejbal a dosud je plavec jako hrom. Týdně je dvakrát v bazénu. Jakmile přijede do Blížejova a je trochu teplo, už je na tamním koupališti," vypráví.

Co říká tomu, že si Eva maluje před závody knír? „To mě docela překvapilo, ale beru to, protože jí přináší štěstí a radost," říká Maryt.

Václav Maryt má z úspěchů vnučky své sestry obrovskou radost.

Dodává, že je náležitě pyšný na to, že příslušnice jeho rodu to dotáhla tak daleko. „Mám z jejích úspěchů velikou radost, připravil jsem proto pro Evu zvláštní blahopřání. Popřál jsem jí, aby jí vydrželo zdraví, vyhýbala se jí zranění a byla v pohodě. Samozřejmě jsem neopomněl popřát, aby měla radost z koně, kterého po návratu z olympiády dostala. Jsem moc rád, že navzdory úspěchům je to holka nezkažená penězi, neboť za medaili dostala 1,5 milionu a polovinu z ní rozdá kolektivu – trenérovi a těm, co jí dělají na závodech servis," zakončil Maryt.

Evě Samkové odešlo z Chodska toto blahopřání.