Od konce června se museli ti, jimž praktický lékař či specialista vypsal žádanku na rentgen, dopravit až na konec Domažlic na rentgenové pracoviště v Domažlické nemocnici. Od 1. října už nemusejí vážit na konec města a mohou se nechat vyšetřit na novém zařízení v centru, v suterénu budovy Okresní správy sociálního zabezpečení Domažlice v ulici Msgre B. Staška.

„Dělala jsem tady už dva roky na předchozím rentgenu. Nové pracoviště je nesrovnatelné s tím, které tady bylo do června. O zařízení, které zde bylo, jsem se na vysoké škole učila jako o historii," říká radiologická asistentka Jitka Prokopová, s níž bude rentgenové pracoviště obsluhovat Jana Světlíková.

„Odpadlo nám vyvolávání snímků v černé komoře, stroj je daleko lehčí na manipulaci, jeho možnosti ocení i pacienti," doplňuje Prokopová s tím, že na kazetách pořízené snímky se naskenují v počítači a pošlou se jako digitální fotografie lékaři – radiologovi, který je popíše, a jeho kolega, jenž vyšetření pacienta požadoval, si snímek a popis prohlédne v digitálním úložišti.

„Popisovači snímků jsou rychlí dle potřeby. Standardně dodáváme popisy do druhého dne, ale jsme schopní reagovat okamžitě, neboť pracoviště je připojeno k internetu a má zabezpečené připojení na virtuální privátní síť. Díky popisu snímku, které standardně vyhotovuje radiolog, si lékař upřesní diagnozu," zaznělo v tomto zařízení při dnu otevřených dveří, který byl určen pro lékaře.

S novým zdravotnickým pracovištěm to nebylo právě jednoduché, neboť zdravotní pojišťovny měly za to, že radiologické pracoviště v Domažlické nemocnici postačí.

„Připojili jsme rádi kladné vyjádření, aby byl rentgen zařazen do sítě pracovišť, neboť toto zdravotnické zařízení je tu potřeba. Je v centru města, kde se nacházejí chirurgické ambulance, ordinují tu pediatři i ostatní specialisté. Kvůli dostupnosti zdravotní péče je nutné, aby zde byl i rentgen," říká starosta Miroslav Mach.

V tomto zdravotnickém zařízení se počítá s řadou vyšetření.

„V prvé řadě se jedná o vyšetření úrazů, dále pak dutin pro lékaře ORL a pro plicní ambulance. Provádí i vyšetření břicha, což je výborná pomůcka pro lékaře například při neprůchodnosti střev, pro potřeby ortopedů zvládne zařízení vyšetření páteře," uvedl Deníku podrobnosti chirurg Bohumil Černý.

Zmíněné pracoviště přišlo na zhruba milion korun a v současnosti běží jeho zkušební provoz.

Pro pacienty, kteří oproti bývalému rentgenu určitě uvítají převlékací kabinku navíc a samozřejmě nové, moderní prostory, bude otevřeno od 1. října.