Před neopatrnou manipulací se svíčkami, zábavnou pyrotechnikou a prskavkami zejména nyní, kdy začal advent a blíží se vánoční svátky, varují hasiči. Příkladem může podle nich být požár z loňského roku, kdy zatoulaná petarda způsobila požár na balkoně v Domažlicích se škodou deset tisíc korun. „Hasiči vyjížděli k požáru plastové židle na balkoně ve čtvrtém patře domu v Kovařovicově ulici v Domažlicích. Při události byl poškozený i parapet a koberec uvnitř bytu,“ sdělil tehdy mluvčí krajských hasičů František Vaško. I hořící svíčka či prskavka ale dokáže způsobit problémy.

„Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud nedohoří,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Alena Marešová a popsala případ z minulého týdne. „Žena postavila zapálenou svíčku na televizor a nechala ji bez dozoru. Za chvíli se zařízení bytu ocitlo v plamenech. Požár se podařilo uhasit před příjezdem jednotky a hasiči zlikvidovali jen malá ohniska po požáru. Z místa události ale musely být odvezeny k ošetření dvě osoby, které se nadýchaly zplodin. Škoda po požáru byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun.“

Svíčka by podle Marešové měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce. „Svíčky umísťujeme v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedáváme k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu,“ dodala Marešová.

Další nebezpečí v podobě zábavné pyrotechniky číhá už na konci tohoto týdne. Stalo se už zvykem, že převážně děti si spojují Mikuláše s boucháním dělbuchů, které mohou být v rukou laiků velmi nebezpečné a každoročně způsobují zranění a požáry.

„Prodáváme pouze pyrotechniku I. třídy, která je určena pro děti a nemůže jim ublížit. I tuto pyrotechniku přijdou nakoupit děti v doprovodu rodičů. Nejsem fanda tohoto druhu zábavy, protože to považuji za nebezpečné a vadí mi, že trpí zvířata,“ uvedla prodavačka z papírnictví Dorka v Domažlicích.

„Je třeba striktně dodržet návod k použití. Zábavní pyrotechniku bychom měli nakupovat pouze takovou, která je legálně uvedena do oběhu, tedy je opatřena návodem v českém jazyce,“ informovala Deník Marešová. Sdělila, že ve stáncích je podle vyhlášky možné prodávat pouze nejméně nebezpečnou pyrotechniku I. třídy. Pyrotechniku vyšších tříd nebezpečnosti lze prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let. Při jejím používání musí každý dbát na to, aby neohrozil zdraví či majetek ať svůj nebo někoho dalšího. Se zábavní pyrotechnikou by neměly manipulovat nezletilé děti a ta nebezpečnější musí být uskladněna mimo jejich dosah.