S hlavami plnými nezapomenutelných zážitků se z Prahy vrátili Chodové, kteří byli při příletu a odletu Svatého otce.

„No, bylo to perfektní. Stáli jsme metr až půl druhého metru od papeže, ale ruku jsme mu podat nemohli, neboť před námi stáli lidi z vlády,“ uvedl Deníku Miroslav Kaše, který byl vedoucím krojované skupiny Plzeňského kraje, která byla v sobotu u příletu papeže Benedikta XVI.

Podle jeho slov panovala na letišti přísná bezpečnostní opatření.

„Když jsme přijeli, uložili jsme si věci do šaten, svolali nás do odbavovací haly a vysvětlili, jak vše bude probíhat. Cestou na letištní plochu jsme museli projít bezpečnostními rámy, jestli u sebe nemáme něco nepovoleného,“ doplňuje Kaše s tím, že všichni byli rádi, že mohli být přítomni takové události.

„Byli jsme asi metr od papeže. Stáli jsme ve špalíru krojovaných z různých krajů. Šel prezident, církevní hodnostáři a pak papež. Bylo to něco, co člověk zažije jednou za život,“ vzpomínal Tomáš Johánek s tím, že ještě před odletem papeže dostali občerstvení, pak se šli převléci do krojů.

„Před vstupem na odletovou plochu jsme museli projít bezpečnostním rámem. Papež odlétal v 18 hodin, takže jsme se s ním za všechny z našeho kraje rozloučili. Zážitky máme veliké. Bylo to něco, co zažije málokdo,“ dodává Johánek s tím, že cesta z Prahy domů proběhla hladce.

„U Johánků v Bořicích jsme pak koukali na záznam, který natočila z televize maminka Marušky Johánkové. Viděli jsme se, ale kamera byla poměrně daleko,“ zakončuje vedoucí druhé skupiny Johánek. Kromě osoby papeže zaujala obě skupiny Chodů perfektně pochodující Hradní stráž i možnost vidět zblízka české politiky.