Na své si v sobotu přišli milovníci amatérského divadla. V horšovskotýnském kinosále proběhl již devátý ročník Oblastní soutěže amatérských divadel. Soutěžilo se v monologu nebo dialogu. přehlídka měla celkem tři části.

Dopoledne patřilo dětským souborům Svazu českých divadelních ochotníků Kandrdásek. Věková hranice mladých herců se pohybovala od jedenácti do osmnácti let. Stejně jako u dospělých byl vybrán pouze jediný vítěz, který postoupí na národního přehlídku, která se bude letos konat v Brandýse nad Labem.

„Vyhlašovatelem a hlavním organizátorem oblastního kola soutěže je už tradičně Svaz českých divadelních ochotníků. Spoluorganizátorem akce je Divadelní soubor Městského kulturního zařízení Horšovský Týn. Jsme rádi, že se hostování u nás stalo tradicí. Je jen škoda, že se soutěže nezúčastňuje více souborů z Domažlicka,“ sdělila ředitelka MKZ Horšovský Týn Leona Císlerová.

Odpolední klání patřilo dospělým. Podle slov tří členů odborné poroty, Jiřího Hraše, Evy Wilingové a Jindřicha Kohouta byla úroveň soutěžících velmi vysoká, a proto byli doporučeni k postupu na národní přehlídku ve Velké Bystřici u Olomouce

„Náš soubor byl reprezentován ve dvou kategoriích. V monologu se představili Jan Večeřa jako Eduard ze hry Houbový šašlik od italského autora Alda Nikolaje a Michal Pivoňka jako listonoš z grotesky Istvána Örkenyho Rodina Tóthů,“ uvedl principál Divadelního ochotnického souboru při MKZ Horšovský Týn Václav Kuneš .

Horšovskotýnský soubor měl zastoupení i kategorii dialogů, kde se představili jeho nejmladší členové, patnáctiletá Kristýna Motejzíková, jako Manon a Filip Vrba jako rytíř des Grieux, ve hře Vítězslava Nezvala Manon Lescaut.

„Ambice vyhrát a postoupit měli všichni zúčastnění. S výkony a umístěním našich herců jsme velice spokojení. Ze tří vystoupení byla naše dvě ohodnocena. Jan Večeřa, byť z druhého místa, postupuje na národní přehlídku. Jak potvrdili sami porotci. byly mezi prvními a třetími místy jen velmi malé rozdíly. Máme velkou radost i z našich nejmladších kolegů. Ačkoli nebyli oceněmi, byl jejich vůbec první výkon na této soutěži opravdu výborný,“ dodal Kuneš.

Letošními vítězi se stali:
Monology muži – Vladimir Benderski, divadlo Dagmar Karlovy Vary.
Monology ženy – Kateřina Mikanová, Podividlo až až Aš.
Dialogy – Hana Vožechová a Michal Bryš, SaVo Plzeň.