Už když začal chodit do první třídy, zjistili doktoři, že musí dodržovat kombinovanou bezlepkovou a bezlaktózovou dietu. Musí se vyvarovat potravin vyrobených z běžné mouky (pečivo, těstoviny, jíšky, omáčky, šunky, sekaná) i řady mléčných produktů.

„Je to dieta, kterou musí přísně dodržovat," říká chlapcova maminka Zlata Deckerová. „Protože nemůže jíst nic, v čem je pšeničná mouka, děláme hodně jídla z rýže, pohanky, polenty a podobně. Je to problematické, jídlo má odlišnou chuť a konzistenci a je větší práce s přípravou."

Ani takto komplikovaná dieta však neznamená, že by se Štěpán nemohl stravovat ve školní jídelně jako ostatní děti.

Kuchařky z domažlické školy v Komenského ulici (kde připravují i obědy pro Štěpánovu školu v ulici Msgre B. Staška) ochotně připravují speciální oběd právě pro něj.

„Je to vážně skvělé, jak nám kuchařky vyšly vstříc. Hlavní kuchařka mi řekla, že mu zvláštní jídlo mohou bez problémů připravovat, já jim jenom dodávám vhodné suroviny," řekla Deckerová. „Díky ochotně kuchařek má můj syn navzdory své dietě vždy připravený teplý oběd. Moc jim za to děkuji," zakončila vděčná matka.

Ve škole v Komenského ulici vaří 1750 obědů denně.

„Snažíme se o co největší rozmanitost. Naši strávníci si pokaždé vybírají ze tří druhů oběda," říká vedoucí školní jídelny Anna Randová.

Oproti začátkům školního stravování před padesáti lety se tak v měsíčním jídelním lístku nenabízejí jen typické české pokrmy.

„Snažíme se pro děti vymyslet pestrou stravu, ve které jsou luštěniny, zelenina, ovoce i bílá masa. Spolupracujeme s regionálními dodavateli mléka, masa a třeba i s krůtí farmou," popsala Randová.

Na jídelníčku školy pro tento měsíc najdeme například tofu na čínský způsob s kroketami, Tilapie s kukuřičnými lupínky nebo tresku se smetanovou omáčkou.