Protože se jednalo zároveň o soutěžní výstavu, jedenadvacet chovatelů nejen místních, ale například i z Holýšova, Hluboké, Úboče, ale i Dolní Lukavice a Přeštic přivezlo ze svého chovu jen ty nejlepší.

K vidění zde byla vzácná plemena, jako je Bavorský a Hessenský vokáč či Staroholandský kapucín, ale i další opeření krasavci, kteří museli obstát před přísnýma očima posuzovatelů.

„Holubi se posuzují podle mnoha kritérií, jako je například postoj, hlava, tvar těla a u volatých holubů také volatost neboli polykání vzduchu a nafukování se. Voláči musí být na výstavu připravení, aby se uměli sami předvádět. Musí se vytrénovat, aby mohli vyhrát. Na každém rázu se však posuzuje něco jiného,“ vysvětluje holubář a hlavní organizátor výstavy v jedné osobě, Josef Kolbek z Hluboké, který letos z rukou starosty Kdyně Jana Löffelmanna převzal cenu za nejlepšího Durynského voláče.

Celkem bylo uděleno osm čestných cen, z toho dvě patřily dvěma mladým chovatelům, a to dvanáctileté Nikole Bernardové z Úboče a teprve osmiletému Janu Vrbovi ze Všepadel.


Mezi zkušenějšími chovateli byl za nejlepší holubici King oceněn Antonín Wagner z Kvíčovic a cenu za nejlepšího voláče si odnesl Jan Kutil z Prapořišť.
Kdyňští chovatelé byli celkem spokojeni i s účastí, kterou zaznamenala zimní výstava holubů, která se v pátek a v sobotu konala v budově kdyňských zahrádkářů naproti restauraci Škarmanka. „Výstavu pořádáme už několik let v pátek hlavně proto, aby ji mohly navštívit děti ze školy. Udělal nám obrovskou radost jejich zájem o holuby samotné a některé se ptaly i na jejich chov,“ řekl jednatel kdyňských chovatelů Bohumil Zeman, který nezapomněl poděkovat městu za finanční příspěvek na koupi pohárů pro letošní vítěze a dalším sponzorům za krmení pro holuby.

„Musím zmínit i zahrádkáře, kteří nám už léta propůjčují místnost, kde se výstava koná. Bez této pomoci bychom nic takového dělat nemohli,“ dodal Zeman.