„Tráva je u nás přes osmdesát centimetrů vysoká, lavičky jsou úplně zarostlé, děti si nemohou pořádně hrát na hřišti, ženy už dva týdny nadávají, že si venku nemohou ani pověsit prádlo," popsal v pondělí situaci obyvatel Luboš Kadlec.

„Taky mám dojem, že se na nás trochu zapomíná," říká další obyvatelka sídliště, paní Miroslava. „Všechno je zarostlé, venkovní věšáky na prádlo jsou nepoužitelné, což mi vadí. Děti by si tu ani nemohly zakopat s míčem. Vím, že tady není tolik lidí jako na jiných sídlištích a nejsme tolik 'na očích', ale žijeme tady a zase tak zanedbatelní nejsme. Vypadá to tady jako v džungli."

Jaroslav Zavadil, ředitel Domažlických technických služeb, které mají údržbu zeleně na starosti, vysvětluje, že prioritou sekání jednotlivých částí města je jejich osídlenost.

„Jsou oblasti – části města, které mají osídlenost čtyři tisíce obyvatel, jiné s rodinnými domy například tři sta obyvatel a nově vznikající třeba třicet obyvatel," říká Zavadil. Podotýká, že v Domažlicích je každoročně posekáno kolem 1,3 milionu metrů čtverečních trávy a každá jedna seč obsáhne přibližně čtyřicet hektarů, přičemž nejnáročnější je vždy seč první, která je s pojena s odvozem obrovského množství trávy.

„V naší organizaci se na sekání trávy podílí cca patnáct zaměstnanců, kteří při pěkném počasí pracují deset hodin denně. Jindy nás zas brzdí deštivé počasí," tvrdí ředitel technických služeb s tím, že déle se na sekání některých sídlišť v první nejnáročnější seči podílí i soukromá firma vysoutěžená s nejnižší nabídkovou cenou.

„Přesto přese všechno nikdy nebudeme schopni na čtyřiceti hektarech obtížně sekatelných ploch dosáhnout takového výsledku, abychom naráz uspokojili všechny občany našeho města. Za to se vám omlouvám. Naši uvedení pracovníci musejí totiž pro potřeby města zajistit ještě mnoho jiných prací, které takzvaně nejsou vidět," zakončil ředitel s tím, že tráva v celém městě včetně okrajových částí bude dosekána přibližně v polovině června.

Sídliště 28. října bylo k úlevě tamních obyvatel posekáno ve středu. Někteří se však domnívají, že při příští seči budou opět na řadě mezi posledními.

„Problém s neposekanou trávou se každý rok opakuje. A před Chodskými slavnostmi to bude zase to samé," říká Kadlec. „Posekají trávu před živým plotem u silnice kvůli turistům, ale za plotem, kde bydlíme, bude zase vše zarostlé," obává se.

SÍDLIŠTĚ 28. ŘÍJNA je již posekané a hospodyňky mohou opět bez starostí věšet prádlo.