Zóna je od počátku navržena pro individuální výstavbu rodinných domů, zájem o volné pozemky je postupný, proto vysoký počet žádostí a jejich zjevná koordinovanost vzbudily překvapení a obavy u obyvatel lokality i vedení města.

„Je zřejmé, že jednotliví zájemci o nákup parcel jednají organizovaně přes jednu osobu, což v nás vzbuzuje obavy. Máme podezření, že po prodeji parcel dojde k výstavbě domů, které nebudou využity k bydlení dle původního záměru. Z obytné zóny podle nás vznikne zóna ubytovací,“ stojí v prohlášení, které obyvatelé Báby zaslali před Vánoci vedení města.

„Obavy jsou podloženy situací v domě v Javorové ulice, který je již teď využit k ubytování třetích osob. Do vybudování této zóny město investovalo velké prostředky, ale prodejem pozemků za každou cenu dojde ke snížení atraktivity pro další zájemce o výstavbu vlastního bydlení,“ píše se v textu dále.

„V Tachově se byznys s ubytováním pracovníků v rodinných domech rozvíjí tak, že se tam lidé ze sousedství bojí bydlet. Hned vedle obytné zóny Na Bábě se rozvíjí průmyslová zóna Za kasárny, bude se rozšiřovat.

Je to od nás velmi blízko pro agenturní pracovníky, aby tam docházeli pracovat,“ popsal obyvatel Pavel Voldán na prosincovém jednání zastupitelů.

„Zaráží nás tvrzení zájemců, že mluví česky, přesto za ně jedná vietnamský překladatel. Pro nás je to věc života a smrti. My jsme vložili do domů veškeré prostředky, máme hypotéky. U zastupitelů hledáme pochopení,“ přidal se Jan Anderle.

O vážnosti situaci vedení města nepochybuje.

„Zarazilo nás, že v jeden den přišlo naráz 11 žádostí o prodej pozemku. Proto jsme vyvolali schůzku už začátkem října. Na ní byl jen jeden ze žadatelů, s ním bylo možné mluvit česky,“ reagoval starosta Zdeněk Novák (SPMD).

Zastání obyvatelé našli při posledním jednání zastupitelstva. Právě zastupitelé mají při případném prodeji městských pozemků poslední slovo. „Jde o znepokojivé informace, které nelze hodnověrně ověřit. Mnohé aspekty jsou podobné těm, které se dějí v jiných městech republiky. Měli bychom prověřit, zda zájemci již vlastní v Česku nějaké nemovitosti, zda je třeba nezískali v podobných dotovaných lokalitách či jak jsou nemovitosti užívány,“ uvedl Miloslav Vokáč (ANO).

Rovněž dodal, že byl připraven developerský projekt, který nešlo realizovat, a pak se objevila koordinovaná žádost o nákup 11 parcel.

„V platných zásadách prodeje je, že když uchazeč splní zadané podmínky, zašleme mu koncept smlouvy. Nedovedu si představit, že u někoho budeme ověřovat majetkové poměry a u jiných nikoli. Na druhou stranu je jasné, že když někdo koupí pozemek, postaví dům a začne v něm bydlet, tak pak už nemáme možnost ovlivnit další osud stavby, zda si majitel vezme podnájemce, jestli dům prodá, pronajme, přepustí agenturním pracovníkům či nechá dům prázdný,“ reagoval starosta Novák. Vážnost situace chápe, ale prozatím nevidí cestu jak problém vyřešit. „Zatím se pohybujeme v rovině podezření a dohadů. Nemáme nic konkrétního, kdybychom měli důkaz, že jde o skrytý developerský projekt, tak jsem první, kdo zvedne ruku proti. Všichni žadatelé tvrdí, že půjde o bydlení pro jejich rodinu,“ uvedl dále starosta.

Zastupitelé se dohodli, že o situaci v této lokalitě budou dále jednat na svém lednovém zasedání.