Na pilota – účastníka bitvy o Anglii, mistra světa v letecké akrobacii a čestného občana města Kdyně vzpomínali členové rodiny, zástupci města, leteckých a historických spolků, akci navštívil i autor reprezentativního pomníku, klatovský sochař Václav Fiala.

„Sešli jsme se tady na den přesně deset let po odhalení pomníku," připomněl kdyňský starosta Jan Löffelmann. Kdyňský pomník je pojat na rozdíl od jiných pomníků československým letcům velkoryseji. Tvoří ho velká kamenná část a také oranžovo-bílý větrný rukáv jako typický letecký symbol. „Při přípravě jsem objížděl lomy, potřeboval jsem sehnat vhodný kámen. Stál jsem na kraji odlomené skály a pracovníci mi říkali: včera jsme to tu odstřelili a tohle nám spadlo, a ukazovali na kus, ve kterém jsem hned viděl symbol rozlomené vrtule," zavzpomínal sochař Fiala na počátek své práce.

Páteční slavnosti se zúčastnili zástupci plzeňské odbočky Svazu letců a Leteckého historického klubu.
„Od roku 1980 jsem chodil do hospody v Plzni na Roudné, kde se scházeli letci. Jezdil tam pravidelně i pan Hubáček a náčelník klatovského aeroklubu, primář tamní nemocnice Vladimír Sobotka. Pan Hubáček byl později i čestný předseda klatovského aeroklubu," vzpomínal předseda plzeňského Leteckého historického klubu Václav Toman.

„Jsem poslední, kdo s ním létal. Josef Hubáček byl král vzduchu. Patřil mezi lidi, kteří učili svět, Evropu i Sovětský svaz létat leteckou akrobacii," připomněl v rozhovoru pro Deník Jaroslav Berka, Hubáčkův kamarád a kolega z aeroklubu.

„Kromě jiných kousků předvádělo trio Novák, Hubáček a Široký trojhvězdí, kdy tři letadla byla spoutána gumovými lany a dělala skupinovou akrobacii. Na to koukali všichni s otevřenou pusou," přidal pan Berka další vzpomínku na předválečnou zlatou éru akrobatického tria.

„Vždycky byli nejlepší," s úsměvem připomněla předválečný titul mistrů světa Marie Patlejchová z Leteckého historického klubu, neteř válečného letce RAF Matěje Patlejcha, a dodala: „Byl to velice hodný a skromný člověk."

„Josef Hubáček byl mimořádná osobnost, mluvil vždy velmi rozvážně, byl obrovský profesionál. Velmi jsem se od něj naučil, byli jsme velcí kamarádi. Létali jsme spolu v klubu v klatovském sedmdesátých letech. Co dokázal při akrobacii i ve svém vyšším věku předvést, bylo neuvěřitelné. Klobou dolů," uzavřel Jaroslav Berka.

Josef Hubáček, jeden z nejvýznamnějších československých letců, se narodil 14. října 1909 ve Kdyni. Ve svém rodném městě vychodil měšťanku a vyučil se strojním zámečníkem v Přádelnách ve Kdyni. V roce 1930 nastoupil na vojenskou školu pro stíhací letce v Chebu. Ve 30. letech se stal členem veleúspěšného tria v letecké akrobacii. V roce 1938 odešel pracovat jako pilot dopravních letadel.

Po okupaci opustil ČSR. Ve Velké Británie působil jako pilot pro zvláštní úkoly. Dopravoval materiál i personál pro konferenci v Jaltě. Po válce létal u ČSA jako šéfpilot až do roku 1950. Byl propuštěn při hromadném propuštění bývalých zahraničních vojáků. Byl mu jako politicky nespolehlivé osobě zakázán pobyt na území Prahy a musel rovněž opustit služební byl na ruzyňském letišti a vrátil se do bytu po rodičích v rodné Kdyni. Tam pracoval jako závozník u státních lesů a později až do důchodu jako vedoucí účetní na tamním MNV. V roce 1969 pomáhal při obnovení činnosti Pošumavského aeroklubu v Klatovech, jehož činnost byla přerušena v roce 1948 na pokyn ÚV KSČ. Stal se jeho předsedou a v této funkci setrval až do konce svého života.
Zemřel 9. dubna 1988.