Dva z veteránů si je převzali osobně.

„Pamatuji si to ráno, kdy jsme přijeli do Domažlic, otočili jsme svůj pohled na nádherné náměstí a bránu a já tehdy řekl: tohle je moje město. Jsem rád, že teď se to stalo oficiálním. Děkuji vám," uvedl Robert Gilbert, velitel jednotky, která osvobodila město. Je neuvěřitelné, že tento vitální muž oslavil loni v červnu sté narozeniny.

„Jsme považováni za hrdiny, ale skuteční hrdinové nejsme my, co teď stojí před vámi. Byli to naši kolegové, kteří při vylodění v Normandii nebo bojích ve Francii, Belgii a Německu válčili, osvobozovali, ale neměli to štěstí jako my a byli zraněni nebo zemřeli a do Československa nikdy nedorazili," vysekl poklonu svým spolubojovníkům další z oceněných James Duncan.

„Láska, nadšení a štědrost, které nás tehdy vítaly v Domažlicích, nebudou nikdy zapomenuty," řekl ve své děkovné řeči Duncan.

Za Matta Konopa převzal čestné občanství, které mu bylo uděleno in memoriam, jeho vnuk Patrik Dewane. Ten památku svého dědy a jeho spolubojovníků neúnavně každoročně připomíná v multimediální show Náhodný hrdina, kterou ve středu opět hostilo domažlické kino Čakan.

Čtvrtým čestným občanem Domažlic se stal Herman Geist, který letos na oslavy do Evropy nedorazil. Plaketa o udělení čestného občanství mu bude zaslána domů.

„Velmi rád našim přátelům předávám toto ocenění a děkuji všem zastupitelům, kteří udělení čestného občanství jednohlasně odsouhlasili," zmínil při slavnostním ceremoniálu starosta Miroslav Mach.

Po krátkém neformálním setkání s účastníky slavnosti se novopečení čestní občané města odebrali na tribunu na náměstí, kde probíhal další program v rámci oslav osvobození.